Bencil insanların 10 işareti

2

İşte University of Pennsylvania’dan Profesör Adam Grant’dan bencil insanları ele verecek 10 ipucu:

1- Linked-in profillerinde olduklarından çok daha yakışıklı veya güzel fotoğraflar kullanırlar.

2- Bir çocuk onları resim ile tasvir etmek istediğinde çoğunlukla yılan veya gelincik öğeleri kullanır.

3- Aile yemeklerinde tabaktaki son lokmayı almaktan çekinmezler.

4- Okullarını bitirmiş olmalarına rağmen sınav sonuçlarıyla övünürler.

5- Bu makaleyi aldıklarında referans vermezler.

6- Facebook duvarları önemli insanlar ile selfie’ler ile doludur.

7- Çocuklar ondan bir hikaye anlatmasını istediklerinde ilk söyledikleri ‘son zamanlarda benim için ne yaptın?’ olur.

8- The Giving Tree isimli hikayeyi okuduktan sonra, ağacın başına gelenleri hakettiğini düşünürler.

9- Pek çok insanın bencil olduğunu düşünürler.

10- Etrafındaki insanlara bencil olmadıklarını savunurlar.

Son olarak: Bu listeyi okurken yüzleri kızarabilir.

İstatistiklere göre insanların yüzde 90’ı ortalamanın üzerinde olduklarını düşünürler. Yapılan araştırmalar ayrıca her konuda diğer insanlardan üstün olduğumuzu düşündüğümüzü gösteriyor, daha zeki ve daha yetenekli olduğumuza inanıyoruz. Ancak görünen o ki bu bencil eğilimlerimiz yardım alma ve yardım etme alanlarına da yansıyor.

Psikologlar bu durumu insan egosu ile açıklıyorlar. Kendimizi çoğunlukla pozitif örnekler ile, yani veren taraf olduğumuz ile hatırlayıp verenden ziyade alan taraf olduğumuzda bunun mantıklı sebepler yüzünden olduğunu düşünüyoruz. Ek olarak yaptığımız her şeyi hatırlamamıza rağmen diğer insanların yaptıklarının çok küçük bir bölümünü aklımızda tutuyoruz. Son olarak da ne kadar bencil veya cömert olduğumuzu tahmin etmeye çalışırken yaptıklarımızın ne kadar yaygın veya özel olduğunu görmezden geliyoruz.

Eğer alan sizde alan veya veren taraflardan hangisine girdiğinizi merak ediyorsanız http://www.giveandtake.com/ adresindeki ücretsiz testi yapabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Bu Egoizm konusu, dünya tinin daha çok ‘birey’ merkezli ağır yaralarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar şayet özgürseler ve ama ‘birey’seler egoistte olabilmelilerdir. Çünkü birey olmak biraz da ‘ben’ olmaktır. Dünya tini, genel açıdan geriye gittiğinden ve normal yaşam düzeyine yabancılaştığından insandaki’ birey’in eksi yönde kabalaşması, sosyal toplumda koyu kontrasta koşması pek doğaldır.
    Grant’ın düştüğü yanlış, bu olmaması dilenen ‘doğal’ koşulların genelgeçer sayıltısı oluyor. Günlük hayatta bu sahneleri kişilik sahipleri dahi sergileyebilir. Sergilemiyorsa da egoizme girmeyen bir başka garabet içindir yada ideal tin..
    Egoist insan kitap da çalabilir, oysa bilgiye olan bu aşkını Grant’ın tabuladığının aksine oksimoron karşılamalıyız.
    Kısacası, egoist olmakta ‘özgür birey’in hakkıdır ancak modern tininizin içinde egoist ordunuz varsa önce sosyalitelerinize bakmalısınız. Ek olarak, egoist avcılığı da bir tür düşünce klasizminden başkası değildir.

  2. Bu konuyla ilgili Ankara Üni. Psikiyatri Bl. zamanında hazırlattığı meşhur Kriz Dergisi’nin sayılarına bakılabilir. Eyayınlar bölümünden ücretsiz indirilebiliyor dahi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>