Benzinli araç satışını yasaklanmaya başlıyor

0

Benzinli araç satışı

Kaliforniya, 2035 yılına kadar sadece benzinli yeni araçların satışını yasaklayarak, eyaletin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında tarihi bir adım atıyor.

Yeni kurallar, otomobil üreticilerini daha temiz araçların piyasaya girişini hızlandırmaya zorlamayı amaçlıyor. Vali Gavin Newsom, 2020’de fosil yakıtlardan uzaklaşmayı hızlandırmak için bir hedef belirledikten sonra geliyor. Kaliforniya, ABD’nin en kalabalık eyaleti ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğu için bu hareket önemlidir.

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB) tarafından yayınlanan kurallara göre, eyalette satılan yeni araçların yüzde 35’inin 2026 yılına kadar elektrikli, hibrit veya hidrojenle çalışması gerekiyor.

Düzenlemeler, 2030 yılına kadar araç satışlarının yüzde 68’ine ve 2035 yılına kadar yüzde 100’üne uygulanacaktır. CARB başkanı Laine Randolph, hareketin “Sıfır emisyonlu bir geleceğe doğru yola çıkarken dünya için tarihi bir an” olduğunu söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>