Benzinli otomobil satışını yasaklayacak ülkelerin listesi

0

Benzinli otomobil satışları, temiz bir gelecek planlaması yapan ülkeler tarafından yasaklanıyor. Çeşitli hükümet planlamaları ile benzinli otomobil satışlarının yasaklanmasının temelinde ise yakıt emisyonlarını azaltmak bulunuyor. İşte 2040 yılına kadar benzinli otomobil satışını yasaklayacak olan ülkelerin listesi:

Norveç, 2030 yılından itibaren sadece elektrikli ve hibrit araç satacak. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2017 raporuna göre elektrikli ve hibrit otomobiller, 2016 yılında Norveç pazar payının yüzde 28’ini oluşturdu.

Hollanda, 2025’ten itibaren sadece elektrikli araç satacağını açıkladı. IEA raporuna göre, elektrikli ve hibrit otomobiller 2016 yılında Hollanda pazar payının yüzde 6’sına sahipti.

Hindistan, elektrikli ve hibrit araçları 2030’dan başlayarak satacağını açıkladı. Hindistan elektrikle çalışan araçları desteklemek için henüz bir altyapı inşa etmedi. Ancak 2030 yılı hedefiyle gelecek için planlamalarını sürdürüyor.

Çin, sadece elektrikli ve hibrit araç satacağını, ancak somut bir zaman çizelgesi belirlemediğini açıkladı. IEA raporuna göre, elektrikli ve hibrit araç 2016 yılında Çin pazar payının yüzde 1,4’ünü oluşturdu.

Birleşik Krallık, 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışını yasaklayacağını açıkladı. Rapora göre 2016 yılında elektrikli araçlar, İngiltere’nin araç pazarındaki payının yüzde 1,4’ünü oluşturdu.

Fransa, 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araç satışını yasaklayacağını, 2050 yılına kadar da karbon emisyonunda nötr olmayı amaçladığını açıkladı. IEA’ya göre elektrikli ve hibrit araç 2016 yılında Fransa’nın kişisel araç pazarının yüzde 1,4’ünü oluşturdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>