Bernie Sanders: Yüz tanıma sistemini yasaklayacağım

0

Demokrat aday adayı tanıtım konuşmasında görüşlerini açıkladı ve polislerin yüz tanıtım yazılımı kullanmasını yasaklayacağını söyledi

ABD’de önümüzdeki yıl gerçekleşecek başkanlık seçiminde adaylık için yarışacak isimler arasında yer alan Bernie Sanders, yüz tanıma sistemini yasaklamak istediğini söyedi. Geçtiğimiz hafta içinde South Carolina’da iki günlük bir tura çıkan Sanders, adalet sisteminde yapmak istedği değişiklikleri anlattı. Demokrat aday adayı Sanders’ın planları arasında polisin yüz tanıma sistemini yasaklaması da yer alıyor.

Yapay zekâ ve robotlar işçilerin çıkarına çalışmalı

Bernie Sanders konuşmasında başkanlığa aday olduğunu, çünkü yapay zekânın ve robotların işçilerin çıkarına çalışması gerektiğini ifade etti. Sanders, “Bu uygulamalardan sadece ABD’li şirketler ve kurumlar ile bu teknolojilere  sahip olanlar yararlanmamalı” vurgusunu yaptı.

San Francisco’da yasaklandı

Öte yandan, ABD’nin San Francisco şehrinde geçtiğimiz aylarda polisin yüz tanıma sisteminin kullanılmasını yasaklanmıştı. Yasağa gerekçe olarak ise mahremiyet ve sistemin yanlış kullanımı gösterildi. Bununla birlikte Michigan ve New Jersey gibi eyaletler de benzer yasağı gündemine aldı. Konuya ait diğer bir notu da İngiltere’den paylaşalım: Essex Üniversitesi’nin Temmuz’da yaptığı bir araştırmada, Londra polisinin kullandığı yüz tanıma sisteminin yüzde 80 oranında kusurlu olduğu ortaya çıkmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>