Techinside Google News
Techinside Google News

Gizlilik elden gidiyor! Beyaz Saray, müşterilerini ifşa etmeye zorlayabilir!

Hükümetler yapay zeka ile ilgili güvenlik çalışmaları yaparken, gizlilik endişeleri ve suistimal edilmesi korkusu gündemde
- Advertisement -

Beyaz Saray, yapay zeka ile ilgili yaklaşan bir yürütme emrine yönelik duyumlara göre, bulut bilişim firmalarının müşterileri hakkında bazı bilgileri ABD hükümetine bildirmelerini zorunlu kılmayı düşünüyor.

Hüküm, Ticaret Departmanını Microsoft, Google ve Amazon gibi bulut şirketlerini, bir müşterinin belirli bir eşiğin ötesinde bilgi işlem kaynaklarını satın aldığında ifşa etmeye zorlayan kurallar yazmaya yönlendirecektir. Sipariş kesinleşmedi ve özellikleri hala değişebilir.

Yapay Zeka, Şirketlerin Servis Hizmeti Sunmasına Geçişte Somut İş Değeri Yaratacak En Önemli Teknoloji Olarak Belirlendi

Bankaların 10.000 doları aşan nakit işlemleri bildirmesini zorunlu kılan yasa gibi kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetleri önlemek için bankacılık sektöründe benzer “müşterinizi tanıyın” politikaları zaten mevcut.

Bu durumda, kurallar, ABD hükümetinin, özellikle yabancı ülkelerdeki kuruluşlardan gelen potansiyel yapay zeka tehditlerini önceden tanımlamasına izin verecek bir sistem oluşturmayı amaçlıyor. Örneğin, Orta Doğu’daki bir şirket Amazon Web Services kullanarak güçlü bir büyük dil modeli oluşturmaya başlarsa, raporlama gereksinimi teorik olarak Amerikan yetkililerine bu konuda erken bir uyarı verecek.

Politika önerisi, bilgi işlem gücünü veya AI sistemlerinin görevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu teknik kapasiteyi ulusal bir kaynak gibi ele almak için potansiyel bir adımı temsil ediyor. Bitcoin madenciliği, video oyunları geliştirme ve ChatGPT gibi AI modellerini çalıştırmak büyük miktarda işlem gerektirir.

Tedbir kesinleşirse, son aylarda benzer müşterinizi tanıyın mekanizmalarını savunan OpenAI ve RAND Corporation düşünce kuruluşu gibi kuruluşlar için bir kazanç olacak. Diğerleri, dikkatli bir şekilde uygulanmazsa bunun bir gözetim programına yol çıkabileceğini savunuyor.

Ulusal güvenlik ve gelişmekte olan teknolojiye odaklanan Amerikan Girişim Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı olan Klon Kitchen, “Ayrıntılar burada gerçekten önemli olacak.” dedi. “Yönetimin neden bu konuya girmeye çalıştığını anlıyorum. Bu modellerin düşmanca gelişimi konusunda stratejik bir anlayışa ihtiyacımız olacak.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir