Bilet satın alma botlarına hapis cezası

0

ABD’de New York şehri, online bilet satış sitelerinden önemli etkinliklerin biletlerini toplu şekilde ve hızla satın almak için kullanılan bot yazılımlarını yasa dışı ilan etti ve kullananlar hakkında hapis cezası verileceğini duyurdu.

Bot yazılımları, New York şehri sakinlerinin uzun zamandır başını ağrıtıyordu. Şehirde düzenlenecek tüm önemli gösteriler, oyunlar, spor karşılaşmaları, konserler için online satış başladığı anda binlerce bileti satın alabilen bu botlar, salondaki en güzel yerleri kapıyor ve bu biletler daha sonra karaborsada yüksek fiyatlarla gerçek meraklılarına satılıyordu.

Üç senedir bu yazılımlar hakkındaki bir dava üzerinde çalışan mahkeme sonunda yazılımların yasa dışı ilan edilmesine karar verdi. Söz konusu bot yazılımları o kadar yaygındı ki, son dönemde New York’ta sıradan vatandaşların online bilet satın alma şansı kalmamıştı. Elbette online olarak satılan koltukları, gişelerden satmak da mümkün olmadığı için, New York halkının her türlü sanat, spor, konser, tiyatro etkinliği konusunda karaborsacılara mahkum kaldığını söylemek mümkün. Ünlü müzik grubu U2’nun New York’taki ünlü gösteri merkezi Madison Square Garden’daki konseri için satışa çıkan biletlerden en güzel koltuklara ait 1012’sinin sadece birkaç saniye içinde satın alınmış olması da durumun ciddiyetini gösteren önemli bir örnek.

New York ABD’nin en önemli kültür/sanat etkinliklerine sahne olan şehirlerinden biri ancak diğer şehirlerde de benzer sorunların yaşandığı rapor ediliyor ve New York’taki yeni ceza uygulamasının ABD’nin diğer şehirlerine de yayılması bekleniyor. Öte yandan, bu tür botların Avrupa’da veya Türkiye’de kullanıldığına dair henüz şikayet bulunmuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>