Bilgisayar satışları on yılın en düşük seviyesinde

0

Akıllı telefon satışları giderek artarken, bilgisayar satışlarında düşüş görülüyor. Kullanıcıların oyunları mobil olarak oynamaya başlaması, bilgisayarlara olan ilgiyi daha da azalttı. Öyle ki açıklanan son rakamlarda 2016 itibari ile son 10 yılın en düşük satış rakamları görüldü. 

Statista gibi sektörün en önemli firmaları tarafından paylaşılan pazar araştırmalarında, elde edilen sonuçlar birbiriyle oldukça örtüşüyor. Araştırma firması Gartner’in son verilere göre, 2016 yılında yıllık bilgisayar sevkiyatları 269.7 milyon olarak belirlendi. Rakamlar, yıllık % 6 düşüş gösterdiği gibi 2006’dan bu yana en düşük toplam satışın 2016’da yapıldığı da tarihe geçmiş oldu.

Diğer bir araştırma firması IDC ise 260 milyonluk sevkiyat için % 5,7 oranında düşüş yaşandığını açıkladı. Rakamlarda çok küçük oynamalar olsa dahi genel itibari ile birbirini tutuyor.

PC Pazarı Ölecek Mi?

Tablet ve mobil sektöre yaşanan gelişmelere bakıldığında şu an için, PC’nin öldüğünü söylemek zor. Mobil cihazın yapamayacağı bazı görevler hala var ve gerek iş gerekse de bireysel kullanıcılar için PC’ler hala gerekli ve çoğu zaman kullanımı zorunlu. Fakat PC sektörünün eski parlak günlerini bundan sonraki süreç içerisinde de yaşaması zor. Sektör ile ilgili yapılan tahminlerde satışların belli bir seviyeye inse dahi belli bir standardı yakalayacağı ve bu çizgide ilerleyeceği yönünde.

Statista tarafından paylaşılan raporlarda 2017 yılına girilmesi ile birlikte 2006 yılı kapsam dışı bırakılıyor. Bu tarih aralıklarına göre de en düşük satışın gerçekleştirildiği 2007 yılına göre 2016 yılı daha da geride kalıyor. Öyle ki yüzde 14 oranında artışın yaşadığı 2007 yılında dahi 272.5 oranında satış gerçekleştirilmişti. Tablo ise şöyle;

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>