Bilgisayar satışları pandemiyle arttı

0

Bilgisayar satışları

Canalys tarafından paylaşılan verilerle 2020 yılı bilgisayar satışları raporu yayınlandı. Pandemiyle bilgisayar sektörü, çok hızlı büyüdü.

Canalys verileriyle bilgisayar satışları

Pandemiyle iş ve eğitim hayatının uzaktan modele geçmesi, PC sektöründe bir hayli hareketlenmeye neden oldu. Bağımsız bir araştırma şirketi olan Canalys, 2020 yılına yönelik verilerini paylaştı.

Canalys’nin raporuna göre 2020 yılı dördüncü çeyreğinde PC sektörü, üçüncü çeyreğe kıyasla yüzde 13 büyüme gösterdi. 2020 yılında gerçekleşen 297 milyon adet satışla yıllık bazda yüzde 11’lik büyüme yaşandı.

Canalys’e göre notebook ve mobil çalışma istasyonları bu büyümede kilit rol oynarken, 2019’a kıyasla satışlarda yüzde 44 büyüme görüldü. Bunun tam aksine masaüstü satışlarında yüzde 20’lik düşüş yaşandı. PC sektöründe HP ile Lenovo rüzgarı devam etti. ise 67.6 milyon adet yıllık satışla ilk sırada yer aldı. Lenovo ise toplamda 29 milyon satış ve yüzde 24,5’lik pazar payı ikinci sırada yer aldı. Bu ikiliyi Dell, Apple ve Acer takip etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>