Bilgisayar satışları yükselişte!

0

Bilgisayar satışları

Küresel ölçekte bilgisayar satışları, yıllar sonra yeniden yükselişe geçti. Hem Gartner hem de IDC verileri, bilgisayar satışlarının iyi duruma geldiğini gösteriyor.

Bilgisayar satışları artıyor

Akıllı telefon sektöründeki yükselişle uzun süredir sallantıda olan bilgisayar sektörü, yıllar sonra yeniden yükselişe geçti. 2019 yılı satış verilerinde, Chromebook ve iPad modellerinin toparlama yaşadığı görülüyor.

Gartner ve IDC tarafından paylaşılan verilere göre, 2019 yılında bilgisayar satışları yüzde 1.7’lik büyüme gösterdi. İki şirketin de paylaştığı verilerde, Chromebook ve iPad satışlarında toparlanma yaşandığı görünüyor.

Bilgisayar sektörü, 2019 yılının son çeyreğini 70 milyon adet satışla kapatarak büyük bir yükseliş yaşamış oldu. Bu satışların artmasında, Windows 7 için verilen desteğin sonlandırılmasının önemli bir etkisinin olduğu belirtiliyor.

Özellikle şirketler, Windows 7 için verilen desteğin sonlandırılmasıyla birlikte yeni bilgisayar alımına yöneldi. Bu da şirketler sayesinde büyük ölçekli alımların gerçekleşmesini sağladı. Bilgisayar sektörünün bu yükselişe 2020 yılında devam edip edemeyeceği şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>