Bilgisayar sektöründe stok sıkıntısı devam edecek mi?

0

bilgisayar sektöründe stok

Uzaktan eğitim ve iş hayatının bir dönemde daha devam edecek olması, bilgisayar sektöründe stok sorununu beraberinde getirmişti. Peki bu sorun ne kadar daha sürecek?

Bilgisayar sektöründe stok sıkıntısı

Pandemiyle birlikte bilgisayarlara olan kullanıcı talebi çok hızlı bir artış gösterdi. Özellikle de eğitim ve iş dünyasının uzaktan sisteme geçmesi, bilgisayarlara talepteki artışta önemli rol oynamıştı.

Ayrıca son yıllarda oyun sektöründe yaşanan yükseliş de donanımlara olan talebin artmasına ve bilgisayar üretiminde aksamalar yaşanmasına neden oldu. Reuters tarafından yapılan bir araştırmada, bilgisayar sektöründeki ani talep artışı stok konusunda sorunlar yaşanmasına neden oldu. Ayrıca pandemiyle birlikte üretim şartlarının da zor durumda kalması, piyasadaki artan talebin karşılık bulamamasına neden oldu.

2008 yılında yaşadığı artışla 300 milyonluk satışa ulan bilgisayar sektörü, uzun bir aranın ardından 2020 yılında bu seviyeyi yeniden gördü. Tahminlere göre 2020 yılında kullanımda olan bilgisayar ve tablet sayısı ise 1.77 milyara ulaşacak. Acer’ın ABD yöneticilerinden Gregg Prendergast, siparişlerin yetiştirilemediğini ve 2022 yılına kadar üretim hızındaki taleplere yetişemeyeceklerini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.