Bilişim cazibe merkezi oluyor mu?

0

Great Place to Work, her yıl Türkiye ile birlikte dünyada 50 ülkede yapmış olduğu benchmark araştırması ile En İyi İşverenleri ödüllendiriyor. Bu kapsamda Great Place to Work, 20 Mayıs 2014 tarihinde Türkiye’de ikincisini düzenlediği En İyi İşverenler araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 60 katılımcı arasından, 50-500 ve 501+ çalışan sayısı kategorilerinde toplam En İyi 15 İşverenin açıklandığı bu yarışmada ödüller sahiplerini buldu.

Evet, 15 şirketin yer aldığı bu listeye teknoloji gözüyle baktık ve kaç tane teknoloji şirketinin çalışanlar gözünde çalışılmaya en uygun şirket olarak görüldüğüne baktık. Bu arada 2014 yılında araştırmanın ikincisi düzenlendi ve geçen yıla oranla katılımcı şirket sayısında yüzde 60’lık bir artış olduğunu ve toplamda 60 şirketten 19 bin 177 çalışanın araştırmaya katıldığını da notlarımızın arasına eklememiz gerekli.

Öncelikle listede 50-500 çalışana sahip şirketler sıralamasında ilk onda sadece iki teknoloji şirketi yer alıyor ki bunlar EMC ve SAP. EMC bu listeye üçüncü sıradan girerken SAP’i de kendisine beşinci sırada yer bulmuş. 500 ve üzeri çalışana sahip ilk beş şirket arasında ise iki tanıdık marka Ericsson ve Vodafone yer alıyor. 886 çalışana Ericsson listede ikinci, Vodafone ise 3177 çalışanıyla dördüncü sırada yer almış.

working-in-office

 

Teknolojide bir numara EMC oldu

Araştırmada en çok çalışılmak istenen teknoloji şirketleri sırlamasında ise 90 çalışanıyla EMC’yi görüyoruz. Hafızam beni yanıltmıyorsa EMC geçen sene de buna benzer bir başarı göstermiş ve sıralamada üst sıralarda yer almıştı. Şirketin bu başarısının ardında son yıllarda gösterilen büyüme eğrisinin ve bu büyümeyle birlikte çalışanlara yapılan yatırımın ve yeni yapılanmanın olduğunu söylemek mümkün.

Peki, diğer şirketler nerede?

Bu listede işe girenlerin ancak emekli olarak ayrıldıkları bir şehir efsanesine dönüşmüş IBM Türk ya da her profesyonelin rüyalarını süsleyen Turkcell gibi şirketler neden yok bilmiyorum. Ama tahminim bu araştırmaya katılan 60 şirket arasında olmadıkları yönünde. Ancak yine de büyük şirketler katılsın katılmasın EMC’nin başarısını gölgelemek değil niyetim. Sadece her zaman olduğu gibi bilişimin cazibe merkezi olup olmadığıyla ilgileniyorum ve sanırım yine olumsuz bir yanıt aldım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>