Bilişimin geleceğinde kadınlar söz sahibi olacak

0

Birleşmiş Milletler’in 50 ülkede eş zamanlı olarak düzenlediği ‘Bilişimde Kızlar Günü’, Türkiye’de Cisco ve Vodafone Türkiye işbirliği ile gerçekleştirildi. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen etkinlik,  yaşları 13 ile18 arasında değişen kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını daha yakından tanımalarını ve kariyer rotalarını çizerken teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmelerini amaçlıyor. Cisco’nun 2011 yılından bu yana desteklediği etkinliğe katılan genç kızlar tam bir gün boyunca teknolojinin hayatlarında yaratabileceği farkı uzmanlardan dinleyerek, sorularına cevap buldu. Cisco, bu yılki etkinlik kapsamında 50 ülkedeki 80 ofisinde kız öğrencileri ağırladı. Bu yıl Türkiye’den farklı teknik liselerden 70 kız öğrencinin katıldığı Bilişimde Kızlar Günü’nün ev sahipliğini Vodafone Türkiye üstlendi.

Cisco ve Vodafone Türkiye’deki deneyimli kadın yöneticilerle tanışma fırsatı bulan genç kızlar, sektördeki heyecan verici iş fırsatları ve gelişmeler hakkında ilk ağızdan bilgi aldı.

Sektörde daha çok kadına ihtiyaç var
Bilişimde kariyer fırsatlarının herkese açık olmasını çok önemsediklerini belirten Cisco Türkiye Pazarlama Müdürü Özlem Çalışkan “Her şeyin interneti 21. yüzyılı şekillendirip, dev bir ekonomi oluştururken, Cisco olarak bu ekosistemin ihtiyacı olan yetenek havuzuna destek olmayı çok önemsiyoruz. Genç kızlarımızı küresel olarak desteklemekten gurur duyuyoruz. Eğer, genç kızlarımız sektörde onları bekleyen farklı iş fırsatları hakkında daha iyi bilgilendirilirse çok daha fazla kadın, bilişimde kariyer yapmayı tercih edecektir” dedi.

Kadının ekonomiye katılımının teşvik edilmesine olan ihtiyacı açık ve net bir şekilde gördüklerini bu nedenle sektöre büyük sorumluluk düştüğüne inandıklarını belirten Türkiye Vodafone Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Gizem Keçeci, “Bugün baktığınızda hemen hemen tüm ülkeler ve toplumlar dijital bir dönüşümün eşiğinde. Biz de Vodafone olarak, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmek istiyoruz. Bu değişim ve dönüşümde en etkili rolü ise kadınlarımızın üstleneceğine inanıyoruz. Bu nedenle Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında geliştirdiğimiz projelerin odağın da kadınlar var. Hayata geçirdiğimiz ‘Vodafone Önce Kadın Programı’ ile kadınlarımızın bilişim teknolojileri ve özellikle mobil iletişim imkânlarından yararlanarak ekonomik hayata katılmalarına destek veriyoruz. Kadınlarımızın hayatlarının her evresinde Vodafone Türkiye olarak yanlarında yer alıyoruz. Vodafone Türkiye çatısı altında düzenlediğimiz Bilişimde Kızlar Günü etkinliği ile de kız öğrencilerimizi, bilişim ve teknolojiyi kariyer planları arasına almalarına teşvik etmek istiyoruz. Kadın çalışan oranı yüzde 23,2 olan telekomünikasyon sektöründe yüzde 42 ile sektörün yaklaşık iki katı kadın çalışana sahip bir kurum olarak Bilişimde Kızlar Günü’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye’de gelişen teknoloji sektörünün her geçen gün daha da dinamik ve heyecanlı hale geldiğini belirten Cisco Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Deniz Sungurlu da “Artık mesleklerin büyük bir kısmı teknik yetkinlik gerektiriyor ve teknoloji yepyeni meslekler yaratmaya devam ediyor. Bu nedenle, genç kızlarımızın teknolojiyi sevmelerinin yanı sıra bu alanda kariyer yapmak için heyecan duymalarını çok önemsiyoruz. Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeler arasında kadınların iş gücüne katılma oranının en düşük olduğu ülkenin Türkiye olduğunu görüyoruz. Çalışan kadınlar ise daha çok nitelikli tarım, hayvancılık, avcılık, ormancılık gibi sektörlerde istihdam edilmekte.  Kadınların ekonomiye daha nitelikli görevlerle daha fazla katkı sağlaması ülkemizin geleceği için hayati önem taşıyor” diye konuştu.

Bilişimde yepyeni iş fırsatları doğuyor
Küresel olarak bilişim sektöründe eğitimli iş gücüne talep her geçen gün artıyor. Ağ teknolojileri lideri Cisco da, ‘Bilişimde Kızlar Günü’ ve ‘Networking Akademi’ gibi yetişmiş insan kaynaklarını ön plana alan girişimleriyle bilişim sektöründe artan nitelikli çalışan eksikliği sorununa çözüm bulmayı amaçlıyor.  Öyle ki, Cisco’nun da katkıda bulunduğu Küresel Yetenek Rekabet Endeksi’ne göre bu yıl 1,2 milyonluk uzman IP ağ profesyoneline ihtiyaç duyulacak. Öğrenciler meslek seçimlerini yaparken,  çoğu zaman çevrelerindeki bilgi birikiminden faydalanıyor. Ailede veya çevrede teknik alanlarda yeterince bilgili olan biri olmaması veya mesleklerin ne iş yaptıklarını anlayamamaları ise gençleri alandan soğutan faktörlerin başında geliyor. Cisco çalışanlarının bu alanda mentorluk üstlenmeleri öğrencilerin deneyimlerini zenginleştiriyor, onlara somut örnekler sağlayıp gelecek endişelerini de azaltmaya yarıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>