Techinside Google News
Techinside Google News

Bill Gates 6 ayda servetine 6 milyar dolar ekledi

Bill Gates'in altı ayda servetine altı milyar dolar daha eklemiş olması size garip gelmeyebilir. Ta ki bunun Microsoft'tan gelmediğini duyana kadar.
- Advertisement -

Forbes’a göre Bill Gates’in toplam serveti 82 milyar doları bularak onu en zenginler listesinde ikinci sırada tutmaya devam ediyor. Öte yandan Bloomberg’e göre Gates, şu an 86.5 milyar dolar ile birinci sırada. Kesin rakamların konuşulamamasının sebebi ise Gates’in parasını büyük bir gizlilikle yöneten ve yine Gates’in sahip olduğu yatırım şirketi Cascade Investment’in başında bulunan Michael Larson. Cascade Investment özel bir şirket olduğu için kazançlarını raporlamak zorunda değil, dolayısıyla tam olarak takip edilemiyor.

Ancak takip edilebilen yatırımlarına bakıldığında Gates’in son altı ayda en az altı milyar dolar daha kazandığı görülebiliyor. Forbes ve Bloomberg’in milyar dolarlar oynayan tahminlerinin ortak buluştuğu nokta Gates’in inanılmaz derecede zengin olduğu.

Ancak ilginç olan, Gates’in serveti Microsoft’tan gelmiyor. Halka açıldığı 1986 yılında Microsoft’un yüzde 45’ini elinde bulunduran Gates, 1994 yılından itibaren tam 40 milyar dolarlık hisse sattı. Günümüzde kazancı Cascade şirketinden geliyor. Tam yatırımlarının listesi bilinmese de Cascade’in içinde Kanada Demiryolları’nın da bulunduğu pek çok önemli şirketin ortağı olduğu yapılan halka açık bildirimlerden biliniyor. Cascade ek olarak San Francisco’daki Ritz-Carlton oteli ve lüks oteller zinciri Four Seasons’ın da aralarında bulunduğu pek çok emlak yatırımı var. Görüldüğü üzere yatırımları çok dağınık alanlarda bulunuyor ve Gates tüm bunları Cascade üzerinden yönetiyor.

Gates, eğer sahibi olduğu yüzde 45 Microsoft hissesini satmamış olsaydı bugünkü hisse değeri üzerinden 173 milyar $ ile gelmiş geçmiş en zengin insan olabilirdi.

BusinessInsider orijinal İngilizce haberinden derlenmiştir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir