Bill Gates akıllı şehir kuracak

0

Dünyanın en zengin insanı Bill Gates, Arizona’da büyük boyutlarda araziler satın almaya başladı. Gates’in amacı bu arazilerde çiftlik kurup yaşlılığını atlara bakarak geçirmek değil. Dünyayı değiştiren PC devriminin öncüsü, Windows işletim sisteminin yaratıcı Gates’in hedefinin dünyaya örnek olacak bir akıllı şehir kurmak olduğu vurgulanıyor.

Dev bir şehir kuracak

Arizona’daki arazileri satın almak için, Gates’in sahip olduğu yatırım şirketlerinden biri 80 milyon dolarlık yatırım yaptı. 25 bin dönüm boyutundaki projenin ismi ise Belmont. 25 bin dönüm alanın boyutunu hayal edemeyenler için, Bozcaada’nın boyutundan biraz küçük olduğunu hatırlatalım.

Belmont projesinden yapılan basın açıklamasında ise inşa edilecek projenin geleceği düşünerek yaratılacağının çok geniş dijital imkanlara sahip olacağının ve gelişmiş alt yapı yetenekleriyle donatılacağının altı çiziliyor. 80 bin evin yer alacağı projede ofisler için 3800 dönüm yer ayrılacak. Ayrıca 500 dönüm de okul olarak projelendirilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>