Bill Gates kamyon uygulamasına yatırım yaptı

0

Dünyanın en zengin insanı Bill Gates, birincilik koltuğunu e-ticaret devi Amazon’un sahibine kaptırmak üzereyken çok manidar bir hamleyle ABD içinde oradan oraya mal götürüp getiren ve bu sırada Amazon’un satın aldığı veya sattığı ürünleri de taşıyan kamyonlara yönelik bir uygulamaya önemli bir yatırım yaptı.

2 yaşındaki Convoy uygulaması kısaca kamyonlar için Uber olarak anılıyor. Kamyonların daha verimli çalışması için taşıma talepleri ile boş kamyonları buluşturan uygulama böylece ABD’de kamyonların yakıt masrafının %40’ını oluşturan “boş zamanları” değerlendirmeyi hedefliyor. Uygulama sayesinde kamyonlar, gidecekleri yöne doğru taşıma taleplerini inceleyerek geri dönüş sürecini de para kazandıkları bir yolculuğa çevirebiliyorlar. 

Uygulamanın yayıncıları ise son yatırım görüşmelerinden 62 milyon dolarlık fon topladıklarını, bunun önemli bir kısmını Bill Gates’in yatırım şirketi Cascade Investment’tan aldıklarını, bir kısmını ise yine yatırım şirketi Y Combinator’dan sağladıklarını açıkladılar.

Böylece Bill Gates’in yazılım üretmek veya sivrisineklerle doğaya aşı salmak gibi bilimsel çalışmaların dışında, taşımacılık ve lojistik sektörüyle ilgilendiği ortaya çıkmış oldu.