Bill Gates’ten 2020 için 5 kitap önerisi

0

Bill Gates geleneksel hale getirdiği yeni yıl için kitap önerilerini paylaştı

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 2020 yılı beş kitap önerisini açıkladı. Bill Gates’in blog’unda paylaştığı öneriler şöyle:

An American Marriage (Tayari Jones)

Tayari Jones’un romanı adlî bir hata sonucu biten bir evliliği konu alıyor. Romanın ABD adalet sistemini eleştirdiği de belirtiliyor. Romanı aslında  Bill Gates’in kızı Phoebe Gates babasına önermiş ve Gates de kitabı 2020 için takipçileriyle paylaşıyor. Kitabın Türkçesinin bulunmadığını not edelim.

 These Truths  (Jill Lepore)

Jill Lepore, Harvard’da ders veren  bir tarihçi. Lepore 800 sayfalık bu kitabında ABD’nin tarihini anlatıyor. Gates kitapla ilgili olarak, ABD tarihi hakkında bugüne kadar okuduğu en dürüst ve cesur eser olduğunu söylüyor. Kitabın Türkçesi bulunmuyor.

Growth (Vaclav Smil)

Vaclav Smil, Bill Gates’in sevdiği yazarlar arasında yer alıyor ve Gates’in daha önce de Smil’in kitaplarını önerdiği biliniyor. Smil’in kitabı mikro-organizmalardan galaksilere kadar büyüyen ve büyüme potansiyeli her şeyi ele alıyor. Gates, Smil’in yazdığı her şeyle hemfikir olmasa da, Smil’in yeni kitaplarını heyecanla bekleyeceğini sözlerine ekliyor. Kitabın Türkçesi bulunmuyor.

Prepared (Diane Tavenner)

Diane Tavenner bir eğitimci ve geliştirdiği okul modeliyle çocukları gerçek dünya deneyimleriyle geleceğe hazırlamayı hedefliyor. Bill Gates, Tavenner’in geliştirdiği modeli ilginç buluyor ve okulların çocukları sadece geleceğe değil hayata da hazırlaması gerektiğini ifade ediyor. Kitabın Türkçesi bulunmuyor.

Why We Sleep (Matthew Walker)

Matthew Walker, UC Berkeley Uyku Merkezi Direktörü aslında. Walker, kitabında insanın az uyumasının karar verme, yaratıcılık, hafıza, öğrenme, kalp ve beyin sağlığını nasıl etkilediğini nasıl etkilediğini ele alıyor. Kitabı okuyan Gates, Walker’ın kendisinin uyku düzenini değiştirmesi konusunda ikna ettiğini söylüyor. Kitap, “Niçin Uyuruz? Yeni Uyku ve Rüya Bilimi” adıyla Türkçe olarak yayımlandı. Sevinç Seyla Tezcan’ın Türkçe’ye kazandırdığı kitap, Pegasus Yayınları tarafından yayımlandı.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>