Bill Gates’ten 4,6 milyar dolarlık dev bağış

3

Microsoft’un kurucusu ve en büyük hissedarı konumundaki Bill Gates, kişisel servetinden 4,6 milyar dolarlık bağış yaparak, tarihin en büyük kişisel bağışlarından birine imza attı.

Kişisel servetinin %5’ini tek seferde bağışlamış olan Bill Gates, bu bağışı kimin alacağını ise şimdilik açıklanmadı. Aslında bağışın 6 Haziran günü yapıldığı da anlaşıldı. Bağışı ortaya çıkaran ise ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu olan Securities & Exchange Commission’ın yayınladığı rapor oldu.

Bill Gates bağışı nakit olarak değil, sahip olduğu Microsoft hisse senetlerinden 64 milyon adedini devrederek gerçekleştirdi. Bu hisse devirleri aslında beklenen bir hareket çünkü Bill Gates, önceki yıllarda yaptığı bir duyuru ile ölmeden önce tüm Microsoft hisse senetlerini, küçük küçük parçalar halinde bağışlayacağını açıklamıştı.

Bill Gates 1999 ve 2000 yıllarında da 16 milyar dolar ve 5 milyar dolarlık hisse senedi bağışlayarak bu planında ciddi olduğunu göstermişti. Böylece hem Bill Gates’in hem de eli Melinda Gates’in 1994’ten beri bağışladıkları toplam miktar 35 milyar dolara ulaşmış oldu.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates aynı zamanda, milyarder iş adamlarının düzenli bağışlar yapması gerektiğini savunan bir hareketin de öncüsü konumunda. Bu harekete göre, onlarca milyar dolara sahip olan zengin iş adamları, tüm torunlarının bilye yiyip bitirmekte zorlanacağı bu servetin bir bölümünü topluma geri vererek, insanlığın gelişimi için olumlu bir katkı yapmakla yükümlüler. Bu nedenle de zaman içinde parça parça önemli bağışlar yaparak, sosyal hayatı ve medeniyeri ileri götürecek hamlelere destek olmayı hedefliyorlar.

Yorumlar

  1. Helal olsun adama çok örnek bir davranış

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>