Bina haritalandırma için yapay zeka dönemi!

0

Bina haritalandırma

Bina haritalandırma çalışmaları için artık yapay zeka kullanılacak. ABD’de bina haritalandırma işlemleri, uydu görüntüleri ve yapay zeka aracılığıyla yapılacak.

Bina haritalandırma için NVIDIA Tesla GPU

Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, uydu görüntülerini kullanarak Birleşik Devletler’deki her binayı haritalayabilecek derin bir öğrenme temelli bir sistem geliştirdiler.Ülkeyi ilk kez haritalayan ve binalar arasındaki mekansal ölçüde olan sistem, olası bir felaketteacil durum planlaması yapabilecek potansiyele sahip. Bu çalışma için NVIDIA Tesla GPU’lar kullanan ekip, sistemi eğitmek için 120.000’den fazla yineleme yaptıklarını söyledi.

8 NVIDIA Tesla GPU’nun her biri, yaklaşık 56 kilometrekarelik bir alanın bina haritasını bir dakikadan kısa sürede çıkarabiliyor. Yani bu sistem, yüksek doğruluğun yanı sıra yüksek hız da sunuyor.

Gelecek testlerde, araştırmacılar yeni süper bilgisayarları kullanmanın yararlarını araştıracaklar. Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı, bu yılın sonunda dünyanın en güçlü GPU hızlandırmalı süper bilgisayarlarından birini almaya hazırlanıyor.

Binaların ana hatlarının görüldüğü bu işlem sayesinde, gerek acil durum planlamaları gerekse şehir içi hizmet planlamaları daha verimli bir şekilde yürütülebilecek.

Bina haritalandırma

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>