Techinside Google News
Techinside Google News

Bing, yapay zeka sayesinde mobilde ilerliyor

Microsoft, bu hafta Bing Chat AI sohbet botuna daha fazla görsel özellik eklediğini ve Microsoft'un AI vizyonunun artık daha mobilde daba uyumlu hale geldiği söylüyor. 
- Advertisement -

Microsoft, bu hafta Bing Chat AI sohbet botuna daha fazla görsel özellik eklediğini ve Microsoft’un AI vizyonunun artık daha mobilde daha uyumlu hale geldiği söylüyor. Temelde geleneksel arama kutusunu aşamalı olarak kaldırmak ve aramayı daha konuşkan hale getirmek için çabalıyor.

Birçok yönden, yapay zekanın evrimi internetin evrimi gibi olmaya başlıyor. Büyük ölçüde metin tabanlı, daha sonra grafik ve ardından video eklemeleri ile Bing de öyle: Microsoft başlangıçta görsel kartlar, reklamlar ve grafikler eklemeyi planladı , ancak lansmandan sonra muhtemelen kullanıcıların beğenmediği için bunları küçültülüyor. Microsoft, Bing chatbot’unun daha yaratıcı öğeleriyle de benzer bir yaklaşım benimsiyor. Lansman sırasında yaratıcı öğelere güçlü bir şekilde eğildi, uzun, tuhaf konuşmalardan sonra onları önemli ölçüde azalttı ve yavaşça tekrar açtı. Şimdi, görünüşe göre Bing yavaş yavaş yeniden daha görsel hale geliyor.

Bu hafta Microsoft, şirketin bu ayın başlarında söz verdiği gibi, Bing’in AI sohbet robotuna hem grafikleri hem de konuların “kartlarını” ekleme sözü veriyor. Spesifik olarak, çeşitli hizmetlerde sohbette bir video isteyebilecek ve videoyu sohbet botu içinde izleyiyor. Belki de daha yararlı bir şekilde, “Bilgi Kartı” olarak bilinen belirli bir konu hakkındaki bilgi özetlerini görülüyor. Bu nedenle, Edge’i daha uzun belgelerin özetleri için de kullanabiliyor.

Tamamlandığında, Bing Chat’ten OpenTable’da en sevdiğiniz restoranda size bir masa ayırmasını ve Wolfram Alpha’da karmaşık matematik denklemlerini tamamlamasını isteyebiliyorsunuz. Bugün, Bing restoranlar önerecek, ancak rezervasyon için pazarlık yapamıyor.

Bu arada Microsoft, Bing’in sohbet özelliklerini toptan mobile taşıyor. Ana ekranınıza bir soru sormak için bir mikrofon simgesine dokunmanız da dahil olmak üzere bir Bing widget’ı ekleyebiliyorsunuz. 

Microsoft ayrıca SwiftKey mobil klavyelerine küçük bir “b” simgesi yerleştiriyor. Dokunmak, yazmak istediğiniz her şeyi yazmak için AI kullanmanıza izin veriyor. Aynı anahtar, içeriği yabancı dillere ve yabancı dillerden otomatik olarak çeviriyor. Edge’in mobil sürümünde bir kelime seçerken aynı “b” simgesini göreceksiniz ve takip bilgileri için Bing Chat’i sorgulamanıza olanak tanıyor.

Belki de bir o kadar önemli olarak, Microsoft artık sorguları ve sohbet geçmişinizi masaüstü ve mobil cihazlar arasında genişletiyor. Tüm bu küçük, artımlı iyileştirmeler arasında Microsoft’un mesajında, Bing Chat, Microsoft’un kullanıcıların onlarca yıldır Google’a verdiği ilginin bir kısmını geri alma fırsatı ve bunu yapmak için hızla ilerliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir