Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft evreninin merkezi Bing ve Edge mi olacak?

Microsoft yapay zeka araçları ile Bing ve Edge entegrasyonu arasında çalışıyor. Böylelikle Google'ın önüne geçmeyi planlıyor
- Advertisement -

Microsoft yapay zeka araçları ile Bing ve Edge entegrasyonu arasında yoğun bir şekilde çalışıyor.

Arama pazarına baktığımızda, Google 2023’ün ilk çeyreğinde dünya çapındaki pazar payının yüzde 85’ine sahipken, Bing yüzde 9 seviyelerinde kaldı. Chrome için yyüzde 64 ve Safari için yüzde 20’ye kıyasla yüzde 5’lik bir pazar payı ile tarayıcı pazarında ise daha kötü durumda. Internet Explorer’ın yüzde 95 pazar payına sahip olduğu 2003 yılından çok uzak.

Arama ve web’de gezinmeye onlarca yıl hakim olmaya çalıştıktan sonra Microsoft’un sonunda havlu atacağını düşünebilirsiniz. Ancak bunun yerine ikiye katlanarak Bing ve Edge’i evreninin merkezi haline getiriyor. Microsoft, sohbet robotu ve diğer yapay zeka özellikleri ile Google’dan bir adım önde olacağına inanıyor. Yapay zekayı, tüm ürün yelpazesini bir arada tutan yapıştırıcı haline gelebilecekleri kadar Bing ve Edge’e entegre etmek için tüm hızıyla ilerliyor. Bu başarılı olursa, Microsoft sonunda Google’ın arama ve göz atma konusundaki hakimiyetini sona erdirebilir.

Microsoft’un gelecek vizyonunda, hantal süreç ortadan kalkıyor. Bing’e gidin ve sohbet botuna oluşturmak istediğiniz slaytları söyleyin ve şirket ağınızda ve internette bulduğu bilgileri kullanarak sizin için slaytları oluşturmasını isteyin. Araştırma yapacak, slaytlarınızı oluşturacak ve ardından tüm sunumu oluşturacaktır. Evet, yine de düzenleme yapmanız gerekecek. Ancak söz verildiği gibi çalışırs,- üretkenliği önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca, Google’ın arama hakimiyetini önemli ölçüde tüketir ve hatta Microsoft’un liderliği ele geçirmesine bile izin verir.

Edge aynı zamanda ilgi odağı oluyor

Microsoft ayrıca Edge, Microsoft 365 ve Bing arasında bağlantılar kuruyor. Tarayıcısını ve arama motorunu ayrılmaz bir şekilde birbirine ve şirketin ürün yelpazesinin geri kalanına bağlı olarak tasavvur ediyor.

İlk adım olarak Microsoft, Edge’e bir Bing kenar çubuğu ekledi. Bununla birlikte, Bing’in sohbet robotu ile sohbet etme, araştırmasını ve yazmasını, sizin için sanat yaratmasını isteme ve daha fazlasını içeren sohbet robotu özellikleri bir tık uzağınızda.

Kenar çubuğu, başta Microsoft 365 olmak üzere diğer Microsoft ürünlerine bağlantılar da içeriyor. Microsoft 365 simgesini tıklattığınızda Bing içinde Microsoft 365 uygulamalarının çevrimiçi sürümlerinde son kullandığınız tüm belgeleri görürsünüz. Ayrıca Excel, PowerPoint ve Word’ün yanı sıra Teams, OneNote ve Outlook dahil herhangi bir Microsoft 365 uygulamasını çevrimiçi başlatabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir