Bireysel genç girişimcilere destekler artıyor

0

Tubitak_1512Son yıllarda sayıları artan girişimci desteklerinin kapsamı genişliyor. Tübitak tarafından yapılan duyuruya göre bu programlardan biri olan 1512 Teknogirişim Destek Programı‘nda çeşitli yeniliklere gidildi.

Başvuru ve değerlendirme aşamalarını da içeren yenilikler arasında daha önce ikinci aşamada sağlanan en fazla 100 bin TL’lik sermaye desteği 110 bin TL proje ve 40 bin TL sermaye desteği olarak değişirken, başvuru sahiplerinin ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle sunacakları hizmetleri kurumsal mentörlük sağlayacak büyük firmalar ve melek yatırım ağları gibi yapılar aracılığıyla da sunabilme olanağı getirildi.

Bununla birlikte TÜBİTAK Girişimcilik Aşamalı Destek Programı Uygulama Esasları yürürlükten kaldırılarak, TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği Programı Uygulama Esasları yürürlüğe girdi.

Girişimcilik ekosisteminde sinarji oluşturulmasını amaçlayan değişikliklerin tam listesi ise şu şekilde sıralanıyor:

• Programda iş fikirlerinin toplanıp değerlendirildiği ve önceden TÜBİTAK tarafından yürütülen 1. aşama, ayrı bir çağrı ile belirlenen farklı uygulayıcılar tarafından yürütülecek.

• 1601 Kapasite Geliştirme Programı kapsamında açılan çağrıya sadece Teknoloji Transfer Ofisleri, Teknopark Yönetici şirketleri ve girişimcilik ekosisteminde deneyimli firmalar başvurabilecek.

• Başvuru sahipleri ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle sunacakları hizmetleri zenginleştirebilecek (örneğin kurumsal mentörlük sağlayacak büyük firmalar, bootcamp ve benzeri program yürütücüleri, melek yatırım ağları, …)

• Aşamada uygulayıcılar tarafından ayrıca açılacak çağrılarda değerlendirilen girişimci adaylarına eğitim, rehberlik, kuluçka, hızlandırıcı vb. hizmetlerin verilmesi, fikrin ticari (ve gerekirse teknik) açıdan doğrulanması çalışmalarında destek olunması istenecek.

• TÜBİTAK tarafından Kasım ayında açılacak 2. Aşama çağrısına, sadece uygulayıcıların kendi mekanizmalarıyla hazırlattıkları iş planlarından TÜBİTAK’a başvurmasını uygun buldukları kabul edilecek.

• Uygulayıcıların başarısı topladıkları ve değerlendirdikleri iş fikri sayılarıyla ve 2. Aşamaya gönderdikleri ve desteklenmesi uygun bulunan iş planı sayılarıyla ölçülecek.

• Daha önce 2. Aşamada sağlanan en fazla 100 bin TL sermaye desteği, 110 bin TL proje desteği + 40 Bin TL sermaye desteği, toplamda en fazla 150 bin TL olarak sağlanacak.

• Daha önce 12 ay olan maksimum 2. Aşama destek süresi 18 ay olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>