Techinside Google News
Techinside Google News

Birleşik Krallık, dijital devleri mahkeme olmadan cezalandıracak!

Birleşik Krallık, dijital pazarlarda rekabeti teşvik etmek için yeni kurallar uygulamaya koyuyor. İşte detaylar.
- Advertisement -

Birleşik Krallık, dijital pazarlarda rekabeti artırmayı hedefleyen yeni bir yasayla büyük teknoloji şirketlerini denetlemeyi amaçlıyor. Perşembe günü milletvekilleri, düzenleyicilerin mahkemelerin yardımı olmadan kuralları uygulamasına izin verecek olan Dijital Piyasalar, Rekabet ve Tüketici Yasa Tasarısı’nı (DMCC) Parlamento’dan geçirdi.

DMCC, şirketlerin küresel gelirlerinin yüzde 10’una kadar para cezasına çarptırılmasını sağlayacak. Ayrıca sahte incelemeleri yasaklayacak, şirketleri abonelik sözleşmeleri konusunda daha şeffaf olmaya zorlayacak, ikincil bilet satışlarını düzenleyecek ve gizli ücretleri ortadan kaldıracak. Bununla birlikte, bazı şirketleri birleşmelerini Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu’na (CMA) bildirmeye zorlayacak.

DMCC, CMA’ya bir şirketin bir yasayı ihlal edip etmediğini belirleme, yasaya uyulmasını talep etme ve para cezası verme yetkisi verecek – tüm bunları mahkeme sistemine gitmeden yapacak. Yeni kuralları ihlal eden şirketlere, bir işletmenin küresel gelirinin yüzde 10’una kadar para cezası verilebilecek.

Bu girişim, Avrupa Birliği’nin benzer bir yasa olan Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ile paralellik gösteriyor. Ancak DMCC, daha özelleştirilmiş bir yaklaşım sunarak her bir şirketin karşılaması gereken gerekliliklere odaklanıyor.

Bazı şirketler, özellikle Spotify ve Epic Games gibi isimler, Apple gibi şirketlerin uygulama mağazası ücretlerine karşı mücadele etmek için uzun süredir devlet müdahalesi çağrısında bulunuyor. Spotify CEO’su Daniel Ek, DMCC’nin, gerçek rekabeti ve büyümeyi teşvik etme potansiyeline sahip olduğunu belirterek, “Apple Birleşik Krallık’ta sorumlu tutulmalı çünkü bunu doğru yapma fırsatını kaçıramayız” dedi.

Apple, Avrupa Birliği’nin DMA’ya verdiği yanıt nedeniyle eleştirilere maruz kalmış ve bölgenin yeni kurallarına uyup uymadığını değerlendirmek üzere bir soruşturma başlatılmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir