Birleşik Krallık Türk teknoloji şirketlerini radarına aldı

0

daniel kingBirleşik Krallık, Türkiye’de aralarında sağlık, eğitim ve enerjinin de buluduğu pek çok sektörde ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıyla Mart 2013’ten bu yana sürdürdüğü GREAT kampanyası kapsamında, teknoloji alanındaki çalışmalara da hız kesmeden devam ediyor. Teknoloji alanındaki işbirliklerinin arttırılması amacıyla Türk şirketlerine farklı konularda destekler sağlanırken bu alanda öne çıkan şirketler de ödüllendiriliyor. Bu kapsamda, Deloitte’un “Teknoloji Fast50” programı çerçevesinde dereceye giren 4Play Mobile Solutions şirketine Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’nca (UKTI), “Teknoloji Özel Ödülü” verildi.

Türkiye teknolojik gelişim açısından önemli bir yere sahip

Ödül törenine katılmak üzere Türkiye’ye gelen UKTI Yüksek Büyüme ve Gelişen Piyasalar Direktörü Daniel King, Türkiye’nin gelişen piyasa ülkeleri arasında teknolojik gelişim açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, Birleşik Krallık’ın da teknoloji alanında dünyanın önde gelen ülkerinden biri olduğuna dikkat çekti. Yıllık hacmi 58 milyar sterlin olan yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri sektörüyle Birleşik Krallık’ın Türk firmaları için uluslararası düzeyde marka bilinirliği yaratma ve yeni iş birlikleri geliştirmede önemli fırsatlar sunduğuna işaret eden King, ülkenin dünya genelindeki en güçlü bilişim ve iletişim teknolojisi (ICT) altyapılarından birine sahip olduğuna da dikkat çekti.

ICT son 10 yılın en hızlı büyüyen sektörlerinden

ICT’nin, Birleşik Krallık’ın geçtiğimiz 10 yılda en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olduğunu kaydeden King, şunları söyledi: “Yazılım sektörü özellikle otomotiv, finansal hizmetler, perakende ve lojistik alanlarında güçlü. Küresel teknoloji şirketlerinin veri merkezlerini konumlandırması bakımından Avrupa’nın en az riskli ülkesi olan Birleşik Krallık, işlemci teknolojisi, karma veri cihazları, sensörler ve aydınlatma alanları dahil olmak üzere elektronik inovasyon ve IT yazılımı konularında uzun bir geçmişe sahip. Bunun yanı sıra, Avrupa’nın en büyük e-ticaret piyasası konumunda olan Birleşik Krallık tüketicilerin kişi başı online harcaması diğer ülkeleri geride bırakıyor.”

Ülkenin tüketime yönelik eletronik cihaz piyasasının dünyanın en dinamik pazarlarından olduğunu dile getiren King, “Yaratıcılık, inovasyon ve dizayn süreçleri hükümet tarafından da geniş destek görüyor. Birleşik Krallık hükümeti Şubat 2015’te açıkladığı “Dijital Ekonomi Stratejisi 2015-2018” kapsamında ticari inovasyonlara 120 milyon sterlinlik destek sağlamayı planladığını duyurdu. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Birleşik Krallık’ın Türk teknoloji şirketleri için kendilerini geliştirmek ve farklı pazarlara açılmak adına çok önemli fırsatlar sunduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>