Techinside Google News
Techinside Google News

Birleşik Krallık otonom otomobillerin önünü açıyor!

Birleşik Krallık'ın kendi kendini süren otomobillere ilişkin "dünya lideri" olduğunu ilan ettiği düzenlemeler, Otonom Araçlar (AV) Yasası'nın kraliyet onayını almasının ardından artık resmi hale geldi; bu, herhangi bir yasanın yasalaşmadan önce geçmesi gereken son onay.
- Advertisement -

Hükümet, tamamen otonom araçların iki yıl içinde İngiltere yollarında olabileceğini söylüyor.

Ulaştırma Bakanı Mark Harper bir açıklamada, “Bu, insanların kendi başlarına araba sürmeyi seçme yeteneğini ortadan kaldırmasa da; çığır açan mevzuatımız, sürücüsüz araçların 2026 gibi kısa bir sürede Britanya yollarında kullanıma sunulabileceği anlamına geliyor. Bu da hem güvenliğe hem de ekonomimize gerçek bir destek sağlıyor.” dedi.

Bugünkü haber, İngiltere merkezli Wayve’in otonom araçlar için kendi kendine öğrenen bir yazılım sistemi geliştirmeye devam etmek için SoftBank, Nvidia ve Microsoft gibi yüksek profilli şirketlerden 1 milyar dolardan fazla para toplamasından sadece birkaç hafta sonra geldi.

Diğer ülkelerde olduğu gibi Birleşik Krallık da uzun yıllardan beri sürücüsüz araçların halka açık yollarda kullanılmasına izin veriyor ancak yeni teknolojileri denemek için izin isteyen şirketler için katı kurallar uyguluyor. Ancak otonom araç endüstrisi gelişip prime time’a hazırlanırken yeni bir yasal çerçeveye duyulan ihtiyaç açıkça ortaya çıktı.

İlk temel çalışma bundan birkaç yıl önce yapılmış olsa da Birleşik Krallık, İngiltere, Galler ve İskoçya Hukuk Komisyonları tarafından yayınlanan 2022 ortak raporunda AV Yasasını resmi olarak önerdi.

Birleşik Krallık, güvenlikle ilgili çeşitli AV projelerini ve araştırma programlarını finanse ederek kendisini otonom araç devriminin ön sıralarında konumlandırmaya istekli. Hükümet, sürücüsüz araçların yollardaki insan hatasını ortadan kaldırdığı için potansiyel güvenlik faydalarını övdü, ancak sürücüsüz araçların daha sağlam bir dayanağa sahip olduğu ABD’den gelen raporların da gösterdiği gibi kazaların yine de gerçekleşeceğini kabul ediyor. Aslında Kaliforniya, önerilen AV düzenlemesi için de bir yuva olarak ortaya çıktı.

Bu nedenle sorumluluk Birleşik Krallık’ın yeni düzenlemesinin temel yönlerinden biridir; bir kaza durumunda sorumluluğu kim üstlenecek? Birleşik Krallık, 2022 yılında yeni mevzuatının şirketleri herhangi bir aksilikten sorumlu tutacağını belirten bir yol haritası yayınladığında bu noktayı açıklığa kavuşturdu; bu, “bir insan sürücünün, araç sürüş kontrolü altındayken sürüşle ilgili olaylardan sorumlu olmayacağı anlamına geliyor.”

Onaylanan her otonom araç; genellikle üretici olacak ancak aynı zamanda yazılım geliştiricisi veya sigorta şirketi de olabilecek, karşılık gelen bir “yetkili otonom sürüş kuruluşuna” sahip olacak. Ve bu varlık, otonom sürüş modu etkinleştirildiğinde araçtan sorumlu olacak.

Hükümet, araçlarının güvenli olmasını sağlamak için “devam eden yükümlülükleri” yerine getirmesi beklenen yeni düzenlemeler kapsamında faaliyet göstermesi onaylanan şirketlerle birlikte “tamamen bağımsız bir olay soruşturma fonksiyonu” ile desteklenen bir araç onay sistemi kuracak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir