Birleşmiş Milletler drone’ları kayıt altına almak istiyor

0

Dünyada drone kullanımı hızla artarken drone’ların yarattığı güvenlik zafiyetleri de ülkeleri düşündürüyor. Sadece terörist saldırılar amacıyla değil, yanlış drone kullanımı nedeniyle de hava taşımacılığı tehlikeye girebiliyor, spor organizasyonları aksıyor, yangın söndürme faaliyetleri zarar görüyor. Yerleşim alanlarına tehlikeli şekilde yaklaşan drone’ların insanları yaralama riski de son derece yüksek.

Dolayısıyla tüm dünyada emniyet teşkilatlarının, bir drone’u kimin kullandığını hızla tespit edebilmesi ve aynı zamanda kayıtsız/korsan drone’ların tespit edilerek tehlike yaratmadan önce indirilebilmesi için dünya çapında bir drone kayıt standartizasyonu gerekiyor.

Birleşmiş Milletler şimdi bu konuda bir çalışma yapmaya başladı. Drone’ların kayıt edilebilmesi için tek tip bir form hazırlayacak olan BM, tüm dünya ülkelerinin bu formu kullanarak drone’ların dünya çapında tanınacağı bir merkezi kayıt veri tabanı oluşturulmasına yardımcı olacak. Bu sistem aynı uçakların tüm dünyada tanınmasını sağlayan kayıt mekanizması gibi çalışacak ve dünyanın herhangi bir yerinde satılan drone derhal bu sisteme kayıt edilecek. Böylece drone’un sahibi kim, onu kullanan kim, drone nereden satın alınmış, drone’un yetenekleri nedir gibi bilgiler yerel emniyet güçleri tarafından hızla görülebilecek.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>