Bitcoin’in değeri dört günde fırladı!

0

Uyuşturucu ticareti  ve yasa dışı işlemlerde kullanıldığına dair yoğun haberlerden sonra Bitcoin’in popülaritesini kaybettiği düşünülürken, dijital para birimi son dört günde %21 değer kazandı. En büyük dijital para borsalarından biri olan Bitfinex’te değeri 547 dolara yükselen dijital para biriminin değeri, son 21 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Bu hızlı artışın nedeni tam olarak çözülebilmiş değil ancak Çin’de faaliyet gösteren iki Bitcoin servisi Huobi ve OKCoin’de son günlerde görülen yeni katılımlar ve satın alma talepleri ile Çin’de dijital paraya olan talebin arttığı gözleniyor.

Para biriminin değer dalgalanmaları ile Çin’deki makroekonomik değerler arasında önemli bir korelasyon bulunduğu da göze çarpıyor. Çin’de deflasyon endişesinin artmasıyla Bit paralara olan talebin de arttığı gözleniyor. Ülkede satışların azalması ve gelirlerin düşmesi riski nedeniyle, Çinlilerin elindeki parayı, değer kaybedecek borsa hisselerinden ve diğer yatırım araçlarından çekip değer kazanmasını bekledikleri dijital para birimine yönlendirmeleri bu artışın sebebi olabilir.

Ayrıca para biriminin blockchain altyapısının önümüzdeki dönemde güçlendirilmesine dair çalışmalar da bu para biriminde yaşanan sorunların, hesaplama ve transfer konusundaki yavaşlığın ortadan  kalkacağını düşündürtüyor. Bitcoin Core adı verilen proje ile dijital para biriminin geleceğinin garanti altına alınması bekleniyor. Öte yandan, para transferini saniyeler bazına indiren Lightning ağının duyurulması da Bitcoin’e olan ilginin yeniden artacağını işaret ediyor, bu da yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesinin önemli bir nedeni kabul edilebilir.

Avustralya’da da bir operasyon sırasında polisin ele geçirdiği Bitcoin cüzdanındaki 10 milyon dolarlık dijital para biriminin satılacağının açıklanması da dijital para birimine olan ilgiyi yeniden arttıran bir diğer etmen. Devletin, dijital para birimi satışı yapacak olması, bir anlamda bu para biriminin resmi kabul gördüğünü ve yatırım için resmi bir sakınca taşımadığı şeklinde yorumlanıyor, yani bu para birimine olan güven son bir haftada gözle görülür şekilde artmış durumda.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>