Bitcoin dolandırıcılığı ile 70 milyon dolar vurgun yapıldı!

0

Bitcoin dolandırıcılığı

Ukrayna’da Bitcoin dolandırıcılığı ile 70 milyon dolarlık vurgun yapıldı. Kripto para şirketi, yatırımcıları yüksek kar vaadiyle dolandırdı.

Ukrayna’da Bitcoin dolandırıcılığı

Kripto para sektöründeki dolandırıcılık vakalarına yönelik yeni bir haber de Ukrayna’dan geldi. Ukrayna merkezli bir kripto para yatırım şirketi, yatırımcılarını yüksek kar vadederek dolandırdı.

Ukrayna Bitcoin Ticareti isimli şirket, 2019 yılında yatırımcılarına sahte vaadlerde bulunarak 70 milyon dolar civarında bir dolandırıcılığa imza attı. Şirkette çalışan bir kişinin verdiği ifadeler, bu dolandırıcılık vakasıyla ilgili detayların ortaya çıkmasını sağladı.

Ukrayna merkezli şirketin özellikle Avusturalya, Yeni Zelanda ve İngiltere’deki tecrübesiz yatırımcıları hedeflediği belirtildi. Sahte reklamlar da yayınlayan şirket, kullanıcıların bu reklamları doldurmasını sağlayarak dolandırıcılık hedefine ulaştı.

İtirafta bulunan bu çalışanın, müşteri kazanma bölümünde er aldığı ve günde en az 300 arama yapmakla görevli olduğu belirtiliyor. Firmanın, yatırımlarını kaybeden kişilere sigorta hizmeti de vererek dolandırıcılık yapmaya devam etmeye çalıştığı vurgulanıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>