Bitcoin için alternatif ödeme kanalı

0

Dijital para birimleri online alışverişlerde giderek daha fazla tercih ediliyor. Takip edilemeyen yapısı nedeniyle farklı alanlarda büyük ilgi de gören Bitcoin’in en büyük handikabı ise alışverişte el değiştiren Bitcoin’in alıcının cüzdanından alıp satıcının cüzdanına geçirirken yaşanan zaman kaybı.

Sistemin çok ağır işlemesi nedeniyle para transflerinin onlarca dakikayla ifade edilmeye başlaması, Bitcoin’in geleceği açısından büyük tehlike oluşturuyor. Alışverişte harcanan paranın, satıcının hesabına transfer edilmeden başka bir alışverişte kullanılma tehlikesi de bulunuyor. Bu da online alışverişlerde sorun yaratıyor. Para transferi işleminin giderek yavaşlaması ve blokchain sisteminin yapısı gereği, yeni Bitcoin’leri hesaplamanın daha da zor olması nedeniyle, para transferi işlemlerinin giderek yavaşlaması da sorunun gelecekte de kolayca çözülemeyeceğini gösteriyor.

Bitcoin cüzdanı olarak hizmet veren Blockchain şimdi bu sorunu gidermek için kısmi bir çözüm hazırlığı içinde. Thunder isimli açık kaynak kodlu alternatif bir ağ yaratan Blockchain, Bitcoin sahiplerinin Thunder üzerinde para transferi yapmasına imkan tanıyor. Bu transferler Bitcoin’in ana zincir ağına işlenmemiş oluyor, dolayısıyla para resmen transfer edilmemiş oluyor ancak kullanıcıların Blockchain cüzdanlarından çıkarak, önceki alışverişlere gönderilmesi gerekirken yanlışlıkla başka işlemlerde harcanması önlenmiş oluyor. Thunder üzerinde yapılan transfer işlemleri ana zincir üzerinde onaylandığında, kullanıcıların Blockchain cüzdanlarına kaydediliyor.

Bağımsız Thunder sunucularında saniyede 100 bin adete kadar alışverişi işlemek mümkün oluyor. Böylece alışverişlerde Bitcoin’lerin birbirine karışmasına fırsat vermeden para tarafların Thunder cüzdanları arasında değiş tokuş yapılıyor. Bitcoin zinciri içinde alışveriş onaylandığında ise para, Blockchain cüzdanlarna kaydediliyor. Saniyede 100 bin işlem ise çok güçlü bir performans. Dünya çapında işlem yapan Visa’nun sunucuları saniyede 2000 kadar alışverişi işleyebiliyor ve bu kapasite saniyede 56 bine kadar çıkabiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>