Bitcoin ilk milyarderlerini yarattı

0

Bitcoin’deki hızlı yükseliş sayesinde pek çok yatırımcı kısa sürede yatırımlarını katlayarak önemli bir gelir elde ettiler ancak en büyük yatırımcılar şu anda servetlerini milyar dolar seviyesine taşımış durumdalar.

2011 yılında Bitcoin’e 11 milyon dolar yatırım yapan iki genç girişimci, Winklevoss ikizleri, hesaplamalara göre şu anda 1 milyar doların üzerinde bir servete sahipler.

Facebook’u mahkemede yendiler

Winklevoss ikizleri isimlerini ilk kez Facebook’a karşı açtıkları davada duyurdular. Facebook’un kendi fikirleri olduğunu kanıtlayan ve Zuckerberg’ün bu fikrin üzerine Facebook’u inşaa ettiğini savunan ikiz kardeşler 2010 yılında mahkemede Facebook’tan 65 milyon dolar tazminat aldılar.

2011 yılında bu paranın 11 milyon dolarını Bitcoin’e yatırma kararı alan ikiz kardeşler bu aşamadan sonra Bitcoin’in yasal olarak işlem görmesi için önemli çalışmalar yapmaya başladılar. Bitcoin’in ABD borsalarında işlem görmesi için de çalışan ikiz kardeşler, dijital para biriminin medyada görünmesine de katkıda bulundular.

Olimpiyatlara kürek takımıyla katılan iki sporcu olan ikiz kardeşler, yakışıklı görüntüleri ile medyaya güzel fotoğraflar verirken bu avantajı bir PR çalışması olarak kullanıp Bitcoin’in medyada sık sık yer almasını sağladılar. Dolayısıyla Bitcoin’in değer kazanmasında Winklevoss kardeşlerin PR çalışmasının da payı bulunuyor.

Winklevoss kardeşlerin 2011 yılındaki 11 milyon dolarlık yatırımının ardından Bitcoin önemli bir ivmeyle değer kazanmaya başladı ve bugün ulaştığı 11.500 dolarlık değeri ile ikiz kardeşlerin servetini 1 milyar doların üzerine taşımış oldu.

İki kardeş aynı zamanda dijital para borsası Gemini’nin de önemli yatırımcıları arasında yer alıyorlar. Dolayısıyla sadece Bitcoin’in yükselişinden değil, Bitcoin alıp satanlardan da komisyon kazanarak, servetlerini büyütmeye devam ediyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>