Bitcoin mining, 20 Avrupa ülkesinden daha çok elektrik tüketiyor

0

Bitcoin mining, kripto paranın değerini her geçen gün arttırmasıyla beraber birçok kişinin yatırım yaptığı bir olay haline geldi. Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırma da, “mining” işinin ne seviyelere geldiğini çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Bitcoin mining, 20 Avrupa ülkesinden daha fazla elektrik tüketimine sahip.

Bitcoin mining ve diğer ülkeler

Enerji fiyat karşılaştırma platformu Power Compare araştırmacılarının bulgularına göre global Bitcoin madenciliği, 159 ülkeden ayrı ayrı daha çok elektrik tüketiyor. İrlanda, Hırvatistan ve Slovakya gibi ülkelerin olduğu listede Bitcoin madenciliği, Türkiye‘den de daha fazla elektrik tüketimine sahip.

İlginç olarak Bitcoin madenciliği tüketim bazında sadece üç ülkeyi geçemiyor: Güney Afrika, Mısır ve Cezayir.

Bitcoin mining

Bu arada Bitcoin madenciliğinin yıllık elektrik tüketim değeri yaklaşık 29.05 TWh ve dünyanın genel elektrik ihtiyacının %0.13‘ünü oluşturuyor. Verilere göre sadece son 30 günde Bitcoin madenciliğinin oluşturduğu tüketim %30 oranında artmış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>