Bitcoin rüyası hapiste bitti

0

Meşhur Bitcoin platformunun kurucusu Charlie Shrem, Silk Road adlı yasa dışı sanal uyuşturucu ve silah satış mecrası için para transferi yaptığı iddiası ile 2 yıl hapse mahkûm edildi. Shrem, Bitcoin ticareti yapılabilinen ve sanal para alım satımı gerçekleştirilen BitInstant’ın CEO‘su olarak tanınıyor.

Açıklamalara göre göre Charlie Shrem, BitInstant’ı kullanarak Silk Road müşterilerinin bankalardaki parasını transfer ederek, FBI‘ın iki kez kapattığı mecra üzerinden kâr etmiş. Shrem geçtiğimiz Ocak ayında New York kentindeki John F. Kennedy havalimanında yakalanmış ve Silk Road üzerinde kullanılmak üzere 1 milyon dolar değerinde Bitcoin işlemi gerçekleştirdiği iddiası ile tutuklanmıştı.

Polise göre Shrem, bu süreçte yasa dışı uyuşturucu satış ve alımına önayak olduğunun bilincindeydi. Dava süresince serbest olan isim günlerini alışveriş ve evinde vakit harcayarak geçirdi. Genç adam mahkeme jürisine ise şu savunmayı sunmuştu:

“Bütün işi batırdım. Tüm Bitcoin topluluğu gelişmeler yüzünden korkmuş durumda ve artık bu tip para transferleri son buldu. Bitcoin benim bebeğim, tüm dünyam ve hayatım, dünyaya bırakmak istediğim şey. Şayet bana dışarıda olma şansını tanırsanız insanlara böyle hatalar yapmamaları için örnek olacağım.”

Jüri bu savunmayı yeterli görmedi ve ünlü isme 2 yıllık hapis cezasını uygun gördü. Charlie Shrem, 90 gün içerisinde polise teslim olmak zorunda. Genç adamın gelişmeler hakkındaki yorumu ise kısaca, “adalet yerini buldu” şeklinde oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>