Bitcoin tacirine 8 yıl hapis

0

Bitcoin kullanarak uyuşturucu ticaretine aracılık eden kara borsa servisi Silk Road 2.0’ın çalışanına ABD mahkemesinde 8 yıl hapis hükmü verildi.

Takma isimlerle uyuşturucu, narkotik ve hatta hacker içeriklerinin pazarlanmasına aracılık eden ve alışverişte Bitcoin kullanılmasını sağlayan Silk Road sitesine karşı FBI’in yürüttüğü operasyonda tutuklanan site çalışanı Brian Farrell’in davasında sonuç Cuma günü açıklandı. Yargıcın 8 yıllık hapis cezası hükmüyle, Sil Road nedeniyle hapis cezası alanların sayısı ikiye yükseldi.

Silk Road’ın ilk versiyonunu kuran Ross Ulbricht 2013 yılında tutuklanmış ve 2015’te ömür boyu hapis cezası almıştı. İlk Silk Road sitesinin FBI tarafından kapatılmasının ardından 2013 yılında Silk Road 2.0 adıyla yeni versiyonu yayına girmiş ve yasa dışı operasyonlar bu site üzerinden yürümeye devam etmişti. FBI sitenin izlerini sürerek siteyi kuran Blake Benthall’a ulaşmış, Brian Farrell ise onun yardımcısı olarak tutuklanmıştı. Farrell, Dread Pirate Roberts takma adını kullanıyordu.

Bitcoin kullanımı ABD veya diğer ülkelerde yasa dışı değil ancak Bitcoin üzerinden yapılan alışverişlerin izini sürmek mümkün olmadığı için takma isim kullanan uyuşturucu dağıtıcıları, müşterilerini Silk Road gibi karaborsa sitelerinden buluyor, anlaşmalar ve para gönderimi bu siteler üzerinden gerçekleşiyor, ardından uyuşturucu veya diğer yasa dışı mallar, posta yoluyla müşteriye iletiliyor veya belirlenen buluşma yerlerinde teslimat yapılıyor. FBI bu trafiği kırabilmek için yıllardır çalışıyor ve kimliklerini çok iyi saklayan Silk Road yöneticilerini tutuklamak için uzun bir süre uğraşmak zorunda kalmıştı. Sonunda Ross Ulbricht ABD’de bir kafede, masasında laptopuyla otururken onu takip eden FBI ajanlarını fark edince kaçmaya başlamış ve uzun bir kovalamacadan sonra yakalanıp tutuklanmıştı. Ross Ulbricht’in laptopundaki Bitcoin cüzdanından, Silk Road’daki alışveriş işlemlerindeki komisyonlardan kazanılmış 25 milyon dolar değerinde Bitcoin ele geçirilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>