Bitcoin’i yaratan adam bu mu?

1

Dijital para birimi Bitcoin, dünyada pek çok önyargıyı kırdı ve herhangi bir maddi varlığa dayanmayan dijital bir kod parçasının da para yerine kullanılabileceğini gösterdi. Bu alana yatırım yapan çok sayıda kişi milyoner oldu, üstelik Bitcoin’i yaratmak için kullanılan şifre teknolojisi, devletlerin sırlarını korumak için oluşturulacak dijital güvenlik sistemlerine de ilham verdi.

Ancak bu teknoloyi yaratan kişi kendini asla ortaya çıkarmadı ve kimliğini gizli tutmak için her şeyi yaptı. Bu gizliliğin nedeni ise, para yaratma yetkisine sahip olan devlet ve finans kurumlarının bu tekeli kırmaya kalkan kişiyi cezalandırmak isteyebileceği endişesinin yanında, sayısız suç örgütünün dijital paranın açıklarını bulup sistemi manüple etmek için sistemi yaratan kişiyi kaçırmak isteyebilecekleri düşüncesiydi.

Fakat tüm bu endişelere rağmen Avustralya’da bir yazılımcı, Bitcoin’i yaratan kişi olduğunu itiraf ederek gündeme taşınmayı başardı. 1970 doğumlu Avustralyalı yazılımcı Craig Wright medyaya yaptığı açıklamada kendisinin Satoshi Nakamoto takma ismiyle bilinen Bitcoin yaratacısı olduğunu itiraf etti.

Aslında bu bilgi tam anlamıyla kesinlik taşımıyor çünkü pekçok insan bunun sahte bir itiraf olabileceğini düşünüyor. Ancak Bitcoin’i yaratan kişiyi sayısız resmi soruşturma, mahkemeler, ceza alma hatta öldürülme tehlikesi bekliyor. Dolayısıyla bu itirafı yapan kişi büyük bir yükün altına girmiş oluyor. Ayrıca, geçtiğimiz yıl hackerların blok zinciri teknolojisi hakkındaki yazılımlar ve yazışmalar üzerinde yaptıkları bir analizde ipuçlarının Craig Wright’a uzandığı ortaya çıkmıştı ancak Wright o dönem sessiz kalmıştı.

Wright ise BBC’ye yaptığı açıklamada, gerçek kimliğini açıklamasının nedenini, dijital para hakkındaki spekülasyonları bitirmek olarak gösterdi: “Bu kararı bir anda almadım ve üzerinde çok düşündüm ancak yaptığım işi önemsiyorum ve zarar görmesini istemiyorum. Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi dijital para birimlerinin var olabileceğini kanıtları ve bu teknoloji dünyayı daha güzel bir yer yapacak,” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>