Bitkileri gezdiren robot geliştirildi

0

Bitkileri gezdiren robot

Bitkileri gezdiren Hexa isimli robot, bitkilerin gelişimi için kullanıcıya uyarılarda bulunabiliyor. Ayrıca bitkinin güneş ışığından daha fazla yararlanmasını sağlıyor.

Bitkileri gezdiren robot: Hexa

Vincross şirketi tarafından geliştirilen Hexa, akıllı ev teknolojilerine yönelik bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde bir bitkiyi taşıyabilecek şekilde tasarlanan robot, bitkilere hareket özgürlüğü sağlıyor. Robot, üzerindeki bitkiyi güneşli bölgeye taşıyabiliyor. Ayrıca bitki suya ihtiyaç duyduğunda kullanıcıya bildirim vererek, bitkinin su ihtiyacını karşılamasını da sağlıyor.

Hexa, güneşe yönelme işlemini üzerindeki kameralar aracılığıyla yapıyor. Bitkinin su ihtiyacı karşıladığında ise dans ederek, mutluluğunu kullanıcıya gösteriyor. Akıllı ev teknolojilerine yönelik olan bu robot, evde yetiştirilen özel bitkilerin daha verimli bir şekilde büyümesini sağlayabilir.

Hexa, bitkileri hareket ettirmenin yanı sıra dokunmalara karşı geri bildirim verebiliyor ve oyun oynayabiliyor. Aşağıdaki video ile Hexa’nın yaptığı işlemleri izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=58&v=87ulxp2hnLU

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>