BKM 29 Kasım ödeme verilerini açıkladı

0

BKM

Bankalararası Kart Merkezi, dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 29 Kasım kartlı ödeme verilerini açıkladı. Her yıl tüm dünyada kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cuma gününe denk gelen ve Türkiye’de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, ”Bereketli Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen Black Friday alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Perakendeciler bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü. BKM’nin açıkladığı verilere göre, 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Bu rakam 2018 yılının aynı gününe denk gelen cuma günüyle karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken; bu önemli artış, Türkiye’nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.
 
Tablo 1: “29 Kasım Cuma” Gününde Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) Gelişimi
 

  2018 2019 Değişim
Kartlı Ödeme Tutarı (Milyar TL) 3,4 4,7 %36

 
130 bin kart ilk kez o gün internette kullanıldı
29 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2,6 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı ve bir günde en fazla kartla internetten ödeme rekoru kırıldı. Bu günde kullanılan kartların yüzde 5’i yani 130 bin farklı kartın ise ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine işaret etti.
 
Tablo 2: İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi
 

İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi (Bin Adet) 29 Kasım 2019
İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi 2.560
İlk Kez İnternetten Ödemelerde Kullanılan Tekil Kart Adedi 130

 
Her 3 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşirken
29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme yapılırken, bu tutarın 1,4 milyar TL’si internetten ödemelerle gerçekleşti. Yani her 3 TL değerinde kartlı ödemenin 1 TL’si internetten yapıldı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, bu yıl internetten kartlı ödemeler yüzde 44 oranında artış gösterirken, kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.
 
Tablo 3: İnternetten Kartlı Ödeme Tutarı (Milyon TL) Gelişimi
 

29 Kasım 2019 Cuma Günü 2018 2019 Değişim
İnternetten Kartlı
Ödeme Tutarı (Milyon TL)
975 1.410 %44

 
İnternette kartlı ödemelerin rahatlığı sayesinde kullanıcılar alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başladılar
Kullanıcılar alışverişe gecenin ilk saatlerinden itibaren başlarken, 29 Kasım Cuma günü internetten yapılan kartlı ödemelerin en yoğunlaştığı saat dilimi 14.00-16.00 oldu. Bu saat aralığında tüm gün boyunca internetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18’i yani 5’te 1’i gerçekleşti. İnternetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olurken, ödemelerin gün içinde öğleden sonra yoğunlaştığı görüldü.
 
Tablo 4: İnternetten Ödemelerde En Yoğun Saat Dilimleri
 

İnternetten Ödemelerde En Yoğun Saat Dilimleri İnternetten Kartlı Ödeme Tutarı (Milyon TL) Gün içi Ödeme Tutarı Payı
14.00-16.00 251 %18
16.00-18.00 208 %15

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>