BKM, “Açık Bankacılık: Bankacılığın Geleceği” çalışmasını yayımladı

0

BKM yayınlarına bir yenisini ekledi ve bu kez açık bankacılığı mercek altına aldı

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) desteği ile FinTech İstanbul tarafından, fintech sektöründe duyduğumuz “Açık Bankacılık: Bankacılığın Geleceği” konusunu ele alan çalışması yayımlandı. Raporda API kavramından açık bankacılık fırsatlarına, PSD2 düzenlemelerinden dünyadaki açık bankacılık örneklerine kadar finans sektörü için önem taşıyan birçok konuya yer veriliyor.

Çalışma; BKM İş Geliştirme Direktörü Özge Çelik, BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız açık bankacılık ve PSD2 alanında danışmanlık hizmetleri sunan INTED Kurucu ve CEO’su Haluk İnanmış’ın katkıları ile FinTech İstanbul Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta tarafından yazıldı.

Açık bankacılığın anlamı

Açık bankacılık, “bankaların sunduğu API’lar ile üçüncü şahıs kurumların finansal hizmetler geliştirmesine izin vermesi” şeklinde tanımlanabiliyor.  Bununla birlikte, sektör açısından verinin demokratikleştirilmesi olarak da değerlendiriliyor.  Bu yaklaşım başlangıçta bankalar tarafından üstlenilen bir hareket iken artık farklı ülkelerde, finans sektöründe rekabeti kuvvetlendirmek için yasalarca zorunlu tutulan bir yaklaşıma evriliyor.

“Açık Bankacılık: Bankacılığın Geleceği” çalışmasını şu adresten Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na dilediğiniz miktarda bağış yaparak alabilirsiniz.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>