Techinside Google News
Techinside Google News

BKM, bu kez mobil ticareti yaygınlaştırıyor

Türkiye'de e-ticaretin yaygınlaşması için önemli çalışmalara imza atan Bankalararası Kart Merkezi, bu kez mobil ticaretin için önemli bir tanıtım hamlesine başlıyor.
- Advertisement -
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko
Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko

Mobil ticaret, uzun yıllardır gündemde olan ancak son iki üç yılda yaptığı çıkışla geleneksel ticarette ağırlığını hissettiren bir alan. Yapılan pek çok araştırma, mobil ticaretin sağladığı kolaylık ile özellikle mağaza içi alışverişlerde önemli bir noktaya geleceğini gösteriyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, bu sabah gerçekleştirdiği basın toplantısında mobil ticaretin geldiği ve ulaşacağı noktalara dair önemli bilgiler paylaştı.

Türkiye’de e-ticaret piyasasında mobilin payının yüzde 17 seviyesinde olduğunu belirten Canko, bu oranın sadece iki yıl içinde yüzde 30 seviyesine çıkacağını da belirtti.  Günümüzde e-ticaret sitelerine erişimde mobilin payının yüzde 50’yi bulduğunu söyleyen Canko, bu alanda İngiltere’nin 2014 sonunda yüzde 50 barajını aşan ilk ülke olduğunu da kaydetti.

Mobil ticaret, e-ticaretten 5 kat daha hızlı büyüyor

Gerçekleştirdiği sunumda mobil ticaretin ulaştığı büyüklüğü de açıklayan Soner Canko, şu an dünya genelinde 300 milyar dolarlık bir hacme ulaşıldığını, bu tutarın sadece üç yıl içinde 700 milyar doları aşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Mobil ticaretin, e-ticaretten 5 kat daha hızlı büyüdüğünü söyleyen Canko, bu büyümede mağaza içinde mobil cihazlar kullanılarak yapılan alışverişin etkili olduğunu dile getirdi. ABD’de halen her 3 mobil işlemden 1’inin mağaza içinde gerçekleştiğini söylerken, 2017’de yüzde 50’ye ulaşmasının öngörüldüğünü söyledi. Bu oran 2012’de yüzde 4 seviyesinde bulunuyordu.

Mağaza içi ödemelerde sepet tutarları düşecek

BKM olarak yalnızca internetten yapılan işlemleri değil, tüm kartlı ödemeleri takip ettiklerinin altını çizen Canko, şu bilgileri verdi: “Online ödemelere kıyasla kartlı işlemlerin ortalama tutarının daha düşük olduğunu görüyoruz. Örneğin kredi kartları ile ödemelerin ortalama tutarı 159 TL iken bu rakam ağırlıklı olarak mikro ödemelerde kullanılan banka kartlarında 41 TL’ye, ön ödemeli kartlarda ise 23 TL’ye kadar iniyor. Mobil ödemelerin marketler, restoranlar, akaryakıt istasyonları gibi offline dünyada kullanımının artması ile sepet tutarları daha da aşağıya gelecektir.”

BKM Express’ten mobil ticareti geliştirecek kampanya

Daha önce e-ticaretin artmasına yönelik desteklerini çok yönlü olarak sürdüren BKM, bu kez BKM Express ile mobil ticarete benzer bir destek vermeye başlıyor.

1 Mayıs 2015 tarihi itibariyle başlayacak olan kampanya kapsamında, BKM tarafından geliştirilen BKM Express’in kullanıcıları 1-31 Mayıs arasında mobil cihazlardan yapacakları 50 TL ve üzeri alışverişin 20 TL’sini geri alacak.

30 kadar tanınmış firmanın işbirliğiyle başlayan kampanyaya katılmak isteyenlerin, Apple App Store ya da Google Play’den ücretsiz olarak dijital cüzdan uygulaması BKM Express’i indirmeleri ve kampanyaya dahil olan firmalardan yaptıkları aışverişlerde bu uygulamayı kullanmaları yeterli oluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir