BKM, çalınan kredi kartı bilgileri ile ilgili açıklama yaptı

0

455 bin Türk’ün kredi kartı bilgilerinin çalındığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Yaşanan bu olayın ortaya çıkmasının ardından ilk açıklama Bankalararası Kart Merkezi cephesinden geldi.

Türkiye’deki kredi kartı ve banka kullanıcılarını ilgilendiren habere göre çalınan kredi kartı bilgileri Joker’s Stash isimli en büyük kart mağazası olduğu iddia edilen platformda satıldı.

BKM’den çalınan kredi kart bilgileri ile ilgili açıklama

Çalınan kart bilgilerinin bir internet sitesinin e-ticaret platformu üzerinden sızdırıldığı iddia edildi. İddiaya göre, sızıntı 28 Ekim – 27 Kasım tarihleri arasında kademeli olarak gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan BKM, haberlerin titizlikle takip edildiğinin altını çizdi.

İşte yapılan açıklama:

“Basına yansıyan, Türkiye’de bazı kredi kartı bilgilerinin çalındığına ilişkin haberler, düzenleyici otoriteler, kart çıkaran kuruluşlar ve ilgili tüm paydaşlarca titizlikle takip edilmektedir.

Banka kartı ve kredi kartları kanun ve yönetmeliklerine göre ülkemizde tüm ödeme kartları, kullanıcıları dolandırıcılık risklerine karşı güncel uluslararası standartlarla korunmaktadır.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kart çıkaran kuruluşlar, güvenlik hizmetleri ve sahtekarlıkla mücadele eden çözümleriyle kart bilgilerini sıkı bir biçimde korumaya her daim özen göstermektedir. Bu kapsamda, zaman zaman bazı internet sitelerinden çalındığı iddia edilen kartlara ilişkin işlemler, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yakından takip edilerek gerekli önlemler alınmaktadır.

Tüm kullanıcılar kart güvenliğiyle ilgili her türlü güncel bilgiye www.bilgiguvende.com adresinden her zaman ulaşabilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>