BKM nisan verilerini açıkladı

0

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Nisan 2020 verilerini paylaştı. Pandemi döneminde kaç kartın internetle tanıştığı da bu verilerle birlikte ortaya çıktı. İnternetten en çok market-gıda sektöründe alışveriş yapılmış olması ise şaşırtmadı.

2 ayda 5 milyon kart internetle tanıştı

BKM verilerine göre, ülkemizde nisan ayı sonu itibariyle 241 milyon kart bulunuyor. bunların 71 milyon adedi kredi kartı iken, 170 milyon adedi banka kartı. Nisan 2019 ile karşılaştırdığımızda kredi kartı sayısında yüzde 6, banka kartı sayısında yüzde 11 artış söz konusu.

Kartlı ödemelere baktığımızda ise 67,8 milyar TL’lik bir ödeme söz konusu. Bu tutarın 56,8 milyar TL’si kredi kartları ile ödenirken, 11 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 büyüme görülürken, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 14 oranında azalış gerçekleşti.

İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 16 milyar TL’ye ulaştı. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki payı da yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaştı. Yani nisan ayında her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşti.

Nisan ayında 18 milyon farklı kart ile internetten ödeme yapılırken 2 milyon kartın ise ilk kez internetten ödemelerde kullanıldığı görüldü. Bir önceki ay da 3 milyon adet kartın ilk kez internetten kartlı ödemelerde kullanıldığı düşünüldüğünde, pandemi döneminde 5 milyon kartın internetten ödemeler ile tanıştığı görüldü.

Alışverişlere bakıldığında en fazla artışın yüzde 220 ile market-gıda sektöründe olduğu görüldü. Bu tabii ki şaşırtıcı değil. Bu sektörü yüzde 122’lik artış ile elektronik eşya, yüzde 87’lik artış ile mobil ve dekorasyon, yüzde 62’lik artış ile giyim ve yüzde 20’lik artış ile sağlık/kozmetik sektörleri takip etti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>