BKM raporuna göre kartla yapılan online ödemeler artıyor

0

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan son raporlarda, 2016 yılı geneli için istatistiki bilgiler verildi. Raporda özelikle kartlı ödeme oranlarında yüzde 12’lik artış yaşandığı vurgulandı.

2016 yılının finansal ve ödeme sistemleri üzerine paylaşılan yeni rapor, 2016 yılı için önemli veriler sundu. Özelikle harcamalar üzerinden yapılan incelemelerde temel ihtiyaçların karşılandığı bir yılın geride bırakıldığı görülürken, önceki yıllara göre lüks harcamalar oldukça düştü.

Mobil Ticaret İle Online Ödemeler Artacak

Özellikle BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko tarafından rapor üzerinden gerçekleştirilen değerlendirmelerde, mevcut ekonomik şartlar nedeniyle kişilerin lüks tüketimden uzak durmaya çalıştığı belirtildi. Mobil ticaretin 2015 yılında yaşadığı yükseliş raporlara göre 2016 yılında da devam etti. Canko ise 2017 yılında mevcut istatistiklerin çok daha artmasını beklediklerini ifade etti. Yapılan açıklamalar mevcut alandaki beklentilerin öğrenilmesini sağlarken, raporda oldukça çarpıcı istatistiklere yer verildi.

BKM tarafından paylaşılan 2016 raporuna göre önemli noktalar şöyle;

  • Türkiye’de 2016 yılı itibari ile banka kartı ve kredi kartının toplam sayısı 176 milyon
  • Türkiye’de 58,8 milyonu kredi kartı, 117 milyon banka kartı kullanılıyor.
  • 2016’da yılında 587 milyar TL’lik alışveriş yapıldı.
  • Kart ile yapılan ödemelerde ilk sırada 28 milyar TL’lik ödeme ile sigorta sektörü yer alıyor.
  • Kartlı ödemelerin hane halkı harcamalarına oranı yüzde 40 olarak belirlendi.
  • İnternetten yapılan kartlı ödeme tutarı 68,4 milyar TL.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>