BKM, Yapımcı – Sinema Salonu tartışmalarına çözüm getiriyor

0

BKM Yapımcı - Sinema Salonu Tartışmalarına Çözüm Getiriyor.

Türkiye’nin en büyük film üreticisi BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) ; blockchain teknolojisi ile Techcrunch San Francisco’da dünyanın yükselişte olan ve gelecek vadeden 3 blockchain girişiminden biri seçilen Proofstack ile birlikte sinema sektörüne şeffaflık ve güç kazandıracak.

Türk film endüstrisi ve genel olarak eğlence endüstrisi, hem fiziki sinema salonları hem de internet mecralarında oluşan çok çeşitli kanallarda kar paylaşımı, dağıtım ve yeni gelirlerin oluşturulması gibi ihtiyaçlarına blockchain teknolojisi ile çözüm buluyor.

BKM Sanatçı ve Yapımcı – Sinema Salonu tartışmalarına çözümü; şeffaflık!

Sektördeki en önemli sorun şeffaflık. Bugünlerde de Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar gibi sanatçı ve yapımcıların dile getirdiği ve sosyal medyada yankı uyandıran bu sorunun sadece fiziki sinema salonları için değil aynı zamanda internet mecrası için de geçerli olduğu biliniyor.

BKM Mutfak Genel Müdürü ve Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkan Yardımcısı Ferat Bilgin yaptığı açıklamada; “Blokzincir teknolojisi ile dünya ekonomi kurgusu değişiyor. Daha önce açıklanan 2. 100 günlük eylem planında da vurguladığı blokzincir teknolojisi hemen her sektörde önemli ölçüde şeffaflık, takip edilebilirlik ve maliyet avantajları sağlamaktadır. Türk sinema endüstrisi de bu teknolojik yeniliklere adapte olmalıdır.

BKM Yapımcı - Sinema Salonu Tartışmalarına Çözüm Getiriyor.

Yaptığımız işbirliği kapsamında; Bordrolomalar da ki şeffaf olmayan yanlış ve yanıltıcı bilgi akışı, aracılık maliyetleri ve ödemeler zincirindeki aksaklık ve gecikmeler, karın doğru şekilde dağıtılmasındaki zorluklar, internet mecrasındaki lisanslama ve gelir dağıtımların zorluğu, finansman sağlama, aracı komisyonları ve maliyetlerinin sektöre olumsuz etkisi gibi en önemli sorunlara güven, güvenlik, şeffaflık ve maliyet avantajı noktasında çözümler üretebileceğiz.” dedi.

Proofstack Kurucu Ortağı Kadir Kurtuluş yaptığı açıklamada;

Proofstack olarak Boğaziçi Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Türkiye’deki daha bir çok kurumla blokzincir alanında iş ortaklıkları oluşturduk. Proofstack satışa geçebilmiş ve birçok uluslararası ödüller almış dünyadaki nadir blokzincir girişimlerinden birisi. Bu anlamda tüm tecrübemizle sinema sektörünün sorunlarına çözümler geliştireceğiz. Sinema sektörü şeffaflığın olmazsa olmaz olduğu bir alandır. Dolayısıyla takip edilebilirlik, güvengüvenlik ve şeffaflık sağlayacak blokzincir uygulamaları sektörde bugün de yaşadığımız anlaşmazlıkların çözümünde önemli bir araç olacaktır. Sinema endüstrisinde tartışmalara mahal vermeden güvenli, hızlı hak ve gelir dağılımı için blokzincir teknolojisi büyük bir fırsattır.” dedi.

Ferat Bilgin konuya ek olarak; “Dijital platformlar geldi ve hızla büyümeye devam ediyor. Bu gelişmeler dolayısıyla sektörde taşları değiştirecek fonksiyonel değişimlerin yaşanacağını göreceğiz. Türk sinemasının özellikle üzerinde durması gereken konu bugünkü yapımcı-salon tartışmalarının çok ötesinde offline ve online gösterim mecralarının ne yöne gittiği ve buna hazırlık yapılıp yapılmadığı olmalıdır. Sonuç olarak sinema hatta tüm içerik üreticilerinin dijitalleşmesi büyük önem arz ediyor. Dijitalleşmeyi de doğru şekilde yapmak en az dijitalleşmek kadar önemli ve bu noktada da dünyanın yönü blokzincir teknolojileri olacaktır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>