BlackBerry Android’e geçiyor

2

Güvenlik konusuna yoğunlaşması ve BBM gibi 10 yıl öncesinin benzersiz özellikleriyle BlackBerry, iPhone ve Android öncesi mobil dünyanın en havalı cihazlarından biriydi. İnci şeklindeki navigasyon tuşuyla başta ofis çalışanları olmak üzere farklı olmak isteyen herkes bir BlackBerry ediniyordu. Takvimler 2016’yı gösterdiğinde ise çevrede TechInside Yayın Danışmanı Melih Çelik haricinde bu markayı kullanan kimse kalmadı.

Eski adı Research in Motion olan ve bugüne kadar pek çok satılma dedikodusuyla gündeme gelen şirket ise kötü talihini değiştirmek için alternatif yollar aramaktan vazgeçmiyor. BlackBerry CEO’su John Chen’in verdiği son röportaj bunun kanıtı. Chen bu yıl piyasaya sürülmek üzere orta seviye iki Android cihaz üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bunlardan biri dokunmatik ekran, diğeri ise fiziksel klavye ile gelecek.

BlackBerry için orta segment doğru seçim mi?

Ne var ki Android’in orta segmenti Samsung’dan Huawei’ye, Sony’den HTC’ye kadar farklı pazarlarda farklı oyuncular tarafından domine ediliyor ve oldukça kalabalık. Üstelik 2016 yılında kim BlackBerry alır (Melih Çelik hariç) sorusu kafaları kurcalıyor; geçtiğimiz yılın sonlarına doğru çıkan Priv adlı modelin üç ayda sadece 600 bin satması bu soruyu daha acı bir hale getiriyor.

John Chen ise orta segmenti tam da bu sebeple hedeflediklerini anlatıyor; “Çıkış sırasında Priv 700 dolardan satılıyordu ve yakın zamanda fiyatını 649 dolara düşürdük. Buna karşın pek çok müşteriden 400 dolar seviyesinde bir cihaz istediklerini duydum.” Dilerim birileri koskoca şirket CEO’sunu gaza getirmek için böyle bir kampanya yürütmüyordur; zira ben kimseden 400 dolarlık bir orta segment telefon talebi duymadım.

ABD pazarının sadece binde birine (%0,1) hitap eden BlackBerry işletim sistemi, yakın zamanda Facebook ve WhatsApp gibi en popüler mobil uygulamaların desteğini de kaybedecek. Bu nedenle Android platformuna dönüş yapmak akıllıca bir hamle gibi görünebilir. Ne var ki Çinli üreticiler sağolsun, Android pazarında artık yurtdışı fiyatı 200 doları aşmayan, 4G destekli, uzun pil ömürlü ve iyi bir kameraya sahip olan pek çok orta segment cihaz bulunuyor. BlackBerry bu sahaya üzerinde 400 dolarlık formayla daldığında bakalım neler yaşanacak.

Yorumlar

  1. O klavyenin bir hükmü kalmadı ki. Kapasitip dokunmatik ekrana geçildiği gün bitti zaten o iş. Bir S7 Z5 yapsa arkaya Blackberry’i yapıştırsa zaten alıp başımı gidecek. Çok tecrübesi olmayan uzak doğulu üreticiler başarabiliyorsa BB kat kat sağlamını yapar ama şu kendi patenlerini kullanma sonucu çok para kazanma hırsı bitirdi firmayı.

  2. 400 $ Orta segment degil ki. Bence yuksek segmentli bir cihaz. Sonucta aliyoruz ama aldiktan sonra daha cok iletisim icin para harciyoruz. Yani alinca iletisim bedava degil o da parali. Kör olasi kapitalizm.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>