Techinside Google News
Techinside Google News

Blackberry denemeye devam ediyor

Blackberry, Passport adınıv erdiği 599 dolarlık yeni akıllı telefonu ile pazardaki söz hakkını arttırmaya çalışıyor. Başarılı olma şansı var mı?
- Advertisement -

Kurumsal akıllı telefon pazarındaki eski ihtişamlı günlerine dönmek isteyen Blackberry, yeni modeli Passport’u 24 Eylül’de 599$’dan piyasaya sunacağını açıkladı.

Blackberry CEO’su John Chen yaptığı açıklamada benzer özelliklere sahip rakip telefonlar olmasa piyasada 700$ değere sahip olacağını, fakat marketin ilgisini çekmek için daha düşük ücretten satışa çıkartacaklarını söyledi.

Blackberry-passport-ceo

Passport modeli pasaport şeklindeki kare tasarımıyla dikkat çekiyor. 4,5 inç ekran boyutu olan telefon 5 inçlik telefonlar ile aynı ekran alanı imkanlarını sunuyor. Bunun temel sebebi ise ortalama bir dikdörtgen telefon satır başına 40 karakter gösterebilirken, Passport’un 60 karakter gösterebiliyor olması.

Blackberry’nin kurumsal akıllı telefon pazarının zirvesinden düşüşü oldukça hızlı ve baş döndürücü olmuştu. Öyle ki Blackberry 2012 ve 2013 yılında ‘artık bittiği’ yöndeki imajını temizlemek için büyük kaynak sarf etti. iPhone’ların çıkışıyla kurumsal akıllı telefonların yıldızı statüsü birden elinden alınan Blackberry, 2006 yılında pazardaki akıllı telefonların yüzde 50’sini oluştururken bu rakam 2010’da yüzde 16’ya, 2012’de yüzde 5’e düşmüştü. 2013’te ise esamesi bile okunmuyordu.

2014 yılında CEO Chen’in önderliğinde elindeki çekirdek müşterileri tutmaya gayret gösteren Blackberry, kartlarını güvenlikten yana oynadı. Ancak analistlere göre kurumsal pazarda tek şirket olduğu günler bitmiş durumda. Üstelik Blackberry hâlâ klavyeli modellerde ısrarcı görünüyor. Anlaşılan o ki gerek CEO’sunun yaptığı açıklamalar gerekse multimedya standartlarına uygun ekran ölçüleri yerine farklı fanteziler deneyen Blackberry tarihin tozlu raflarında kendisine yer beğenmekle meşgul.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. Cep bilgisayarı olarak düşünmeli. Fiziği benden iyi not aldı. Fiyatıyla infial yaratıyor, kabul ediyorum. Online makale yazmak bu aletle mükemmel olurdu. Bilim insanları nihayet -A5te olsa- ajandayı unutabilir. 500-600le fiyatlansa hemen alırdım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir