Blackberry denemeye devam ediyor

1

Kurumsal akıllı telefon pazarındaki eski ihtişamlı günlerine dönmek isteyen Blackberry, yeni modeli Passport’u 24 Eylül’de 599$’dan piyasaya sunacağını açıkladı.

Blackberry CEO’su John Chen yaptığı açıklamada benzer özelliklere sahip rakip telefonlar olmasa piyasada 700$ değere sahip olacağını, fakat marketin ilgisini çekmek için daha düşük ücretten satışa çıkartacaklarını söyledi.

Blackberry-passport-ceo

Passport modeli pasaport şeklindeki kare tasarımıyla dikkat çekiyor. 4,5 inç ekran boyutu olan telefon 5 inçlik telefonlar ile aynı ekran alanı imkanlarını sunuyor. Bunun temel sebebi ise ortalama bir dikdörtgen telefon satır başına 40 karakter gösterebilirken, Passport’un 60 karakter gösterebiliyor olması.

Blackberry’nin kurumsal akıllı telefon pazarının zirvesinden düşüşü oldukça hızlı ve baş döndürücü olmuştu. Öyle ki Blackberry 2012 ve 2013 yılında ‘artık bittiği’ yöndeki imajını temizlemek için büyük kaynak sarf etti. iPhone’ların çıkışıyla kurumsal akıllı telefonların yıldızı statüsü birden elinden alınan Blackberry, 2006 yılında pazardaki akıllı telefonların yüzde 50’sini oluştururken bu rakam 2010’da yüzde 16’ya, 2012’de yüzde 5’e düşmüştü. 2013’te ise esamesi bile okunmuyordu.

2014 yılında CEO Chen’in önderliğinde elindeki çekirdek müşterileri tutmaya gayret gösteren Blackberry, kartlarını güvenlikten yana oynadı. Ancak analistlere göre kurumsal pazarda tek şirket olduğu günler bitmiş durumda. Üstelik Blackberry hâlâ klavyeli modellerde ısrarcı görünüyor. Anlaşılan o ki gerek CEO’sunun yaptığı açıklamalar gerekse multimedya standartlarına uygun ekran ölçüleri yerine farklı fanteziler deneyen Blackberry tarihin tozlu raflarında kendisine yer beğenmekle meşgul.

Yorumlar

  1. Cep bilgisayarı olarak düşünmeli. Fiziği benden iyi not aldı. Fiyatıyla infial yaratıyor, kabul ediyorum. Online makale yazmak bu aletle mükemmel olurdu. Bilim insanları nihayet -A5te olsa- ajandayı unutabilir. 500-600le fiyatlansa hemen alırdım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>