BlackBerry Messenger geri dönüyor

0

Bir dönem kurumsal kullanıcılar arasında çok popüler olan BlackBerry markasına ait anında mesajlaşma yazılımı BBM, yeniden kurumsal alanda popülerlik kazanabilir.

BlackBerry şirketi, Android ve iOS uygulama geliştiricileri için BBM’in kurumsal sürümü BBM Enterprise’ın SDK uygulamasını yayınladı. Böylece Android ve iOS için uygulama geliştirenler uygulamalarına BBM’in uçtan uca şifrelenmiş mesajlaşma yazılımını entegre edebilecekler. Bu da söz konusu kurumsal uygulamayı kullanırken yapılan yazışmaların üçüncü kişiler tarafından okunamayacağı anlamına geliyor.

BlackBerry popüler olduğu dönemlerde, şifrelenmiş e-posta hizmetiyle, özellikle kurumsal kullanıcılar arasında çok popüler olmuştu. Ancak şirketin şifreli yazışma teknolojisi, internet trafiğini izlemek isteyen devletler için ilk büyük kabus olmuş, çoğu devlet BlackBerry’den şifre anahtarlarını teslim etmesini istemişti.

BBM Enterprise uygulaması ayrıca kurumsal kullanıcılara dosya paylaşımı, aynı dosya üzerinde çalışma yeteneği gibi imkanlar sağlıyor. BlackBerry’nin bu yeni hamlesi, yıllar önce kurumsal pazara odaklanmayı bırakıp son tüketiciye ve gençlere yönelik ürünler geliştireceğini açıklayan firmanın yeniden kurumsal alana dönüşü olarak yorumlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>