Blockchain ile sahte haberler engellenecek

0

Blockchain ile sahte haberler

İtalya’da uluslararası bir haber ajansı olan ANSA, blcockhain kullanmaya başlıyor. Böylelikle blocckhain ile sahte haberler engellenebilecek.

Blockchain ile sahte haberler görülebilecek

İtalya’da uluslararası haber ajansı olan ve 24 ulusal yayıncıyı bünyesinde barındıran ANSA, okuyucularına daha fazla güven sağlamak için yenilikçi teknolojilerden yararlanıyor. Son olarak ANSA, blockchain kullanmaya başladığını duyurdu.

Özellikle koronavirüs salgını, birçok ülkede sahte haberlerin çok hızlı bir şekilde yayılmasına ve okuyucuların yanlış bilgilenmesine neden oluyor. ANSA, bu konuda önlem almak için blockchain kullanmayı tercih etti. ANSAcheck isimli blockchain temelli aracını duyuran yayın kuruluşu,haberlerin kökenine inmeyi sağlıyor.

ANSAcheck ile yayılan haberin ilk olarak nereden çıktığı, tarihi ve bağlı olduğu yayınlar gibi birçok bilgi görülebiliyor. Böylelikle ANSAcheck aslında bir doğrulama aracı gibi de çalışıyor. ANSAcheck bünyesinde birçok web ve yayın kuruluşu da yer alıyor.

ANSA yetkilileri, son derece yenilikçi bu teknolojiy kendilerinin yayınlamasından mutluluk duyduklarını söylüyor. Ayrıca haberlerin kökeninin takip edilmesi sayesinde kullanıcıların en doğru bilgiye ulaşabileceklerini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>