Blockchain ile sahte ilaç tespiti yapılacak

0

Blockchain ile sahte ilaç

Blockchain ile sahte ilaç tespiti yapılabilmesi için yeni bir proje geliştiriliyor. Bu projeyle, salık alanında yeni bir önlem alınmış olacak.

Blockchain ile sahte ilaç tespiti neden önemli?

Sahte ilaçlar, tüm dünyada büyüyen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bu sahte ilaçlar ve ilaç etken maddeleri, ölüme kadar giden kötü sonuçlara neden olabiliyor. Portland State University araştırmacıları, sahte ilaçlarla mücadele etmek için teknolojiden yararlanacak. Araştırma ekibi, sahte ilaçları tespit edebilmek için blockchain projesi üzerinde çalışıyor.

Blockchain sayesinde ilaç hakkındaki orijinal bilgilere anında ulaşılabilmesi ve ilaçların kontrolünün yapılabilmesi amaçlanıyor.

Şimdiye dek blockchain, sahte ürün tespitinde birçok kez kullanıldı. Örneğin Seagate isimli bir firma, blockchain ile ekran kartları ve hard disklerin orijinalliğini tespit edebilen bir sistem geliştirdi. Yani blockchainin sadece ürün takibinde değil, kontrol ve güvenlik amacıyla  da kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>