Techinside Google News
Techinside Google News

Blockchain’in IoT teknolojilerini güçlendirmesinin beş nedeni

Blok zinciri teknolojileri, merkeziyetçiliği geliştirerek, güvenliği artırarak ve bağlı cihazlara daha iyi görünürlük getirerek IoT dağıtımlarını desteklemek için kullanılabilir.
- Advertisement -

Blockchain yeni bir şey değil. İlk olarak 1982’de önerilen ve sonunda 2008’de Bitcoin’in arkasındaki teknoloji olarak kullanılan blok zinciri, değişmez, halka açık bir defter gibi davranır. Her blok düzenlenemez ve silinemez. Güvenli, merkezi olmayan ve kurcalamaya karşı korumalıdır.

Bu özellikler, IoT altyapıları için büyük değer taşır ve daha şeffaf bir geleceğe giden yolu işaret eder. Blok zinciri teknolojileri, merkeziyetçiliği geliştirerek, güvenliği artırarak ve bağlı cihazlara daha iyi görünürlük getirerek IoT dağıtımlarını desteklemek için kullanılabilir.

Hızlanan dijital dünyada, IoT ve blockchain’in işletmeler için sonuçları iyileştirmek için birlikte çalışabileceği beş temel yol var.

1)Kalite güvencesi için veri doğruluğu

Değişmezliği sayesinde blok zinciri, kalite güvence süreçlerine sağlam bir çerçeve ekleyebilir. Bir kuruluş IoT ve blok zinciri teknolojilerini birleştirdiğinde, veri veya mallarla ilgili herhangi bir kurcalama örneğini hızlı ve doğru bir şekilde tespit edebilir.

2)Hata yakalama için cihaz takibi

IoT ağları çok büyük olabilir. Bir dağıtım kolayca binlerce, hatta yüz binlerce uç noktadan oluşabilir. Bu sadece modern işletmelerin bağlantılı doğasıdır. Ancak bu kadar çok IoT cihazınız olduğunda, hatalar ve tutarsızlıklar rastgele olaylar gibi görünebilir. Tek bir cihaz tekrar tekrar sorunla karşılaşsa bile, arıza modellerini tespit etmek zor olabilir.

3)Daha hızlı otomasyon için akıllı sözleşmeler

IoT teknolojileri otomasyona olanak tanır. Bu onların temel avantajlarından biridir. Ancak bir uç nokta manuel müdahale gerektiren bir şey algıladığında her şey durur. Ve bu bir organizasyon için son derece zararlı olabilir.

4)Gelişmiş güvenlik için ademi merkeziyetçilik

IoT cihazlarının saldırıya uğrayabileceği gerçeğini aşmak yok. Özellikle EMnify tarafından sağlanan hücresel bağlantı yöntemleri yerine Wi-Fi kullanıyorsanız. Hücresel bağlantı ile herhangi bir yerel ağdan tamamen ayrılırsınız, bu da yakındaki güvenli olmayan cihazlarla etkileşim olmadığı anlamına gelir.

5)Çalışan performansı için kullanım kayıtları

Blockchain ayrıca IoT sensörlerinin teknolojisinin ötesine geçebilir ve kullanıcıların eylemlerini de takip edebilir. Bu, işletmelerin cihaz kullanımının kim, ne zaman ve nasıl olduğunu görmelerini sağlayabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir