BlueFrag açığı ortaya çıktı

0

BlueFrag açığı

Android cihazlarda BlueFrag açığı tespit edildi. Andorid’de Bluetooth’tan kaynaklanan bu açık, veri çalınmasına neden olabilir.

BlueFrag açığı kullanıcıları etkiliyor

ERNW isimli bir Alman güvenlik şirketi, Andorid cihazlarda  Bluetooth’tan kaynaklı bir güvenlik açığı tespit etti. BlueFrag isimli bu güvenlik açığı, Android 8 Oreo veya Android 9 Pie yüklü cihazlarda tespit edildi. Mevcut güvenlik açığı sayesinde, ilgili kişilere uzaktan kod yürütme yetkisi verildiği ortaya çıktı.

Üstelik bu kötü amaçlı kod gönderme işleminin Bluetooth MAC adresi aracılığıyla gerçekleştirilebildiği ve kullanıcıların verilerinin çalınabildiği belirtiliyor.

Güvenlik şirketinin yaptığı açıklamaya göre bu BlueFrag açığı, Android 10’da çalışmıyor. Yani Andorid 10 kullanan kullanıcılar için BlueFrag kaynaklı herhangi bir güvenlik riski bulunmuyor.

ERNW, cihazları bu güvenlik açığından etkilenebilecek kullanıcıların Bluetooth bağlantılarını, gerekli olmadıkça kapalı tutmaları uyarısında bulundu.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>