Bluetooth bağlantılı yutulabilir kapsül geliştirdi

0

bluetooth bağlantılı yutulabilir kapsül

MIT araştırmacıları, bluetooth bağlantılı yutulabilir kapsül geliştirdi. bu kapsül, sağlık alanında dijitalleşme ve otomatikleşme için önemli bir örnek.

Bluetooth bağlantılı yutulabilir kapsül nasıl çalışıyor?

MIT tarafından geliştirilen ve iki bacağa sahip olan kapsül, mideye ulaştığında açılıp Y şeklini alarak orada kalıyor. Y şekli sayesinde mideden bağırsağa geçmesi önlenmiş oluyor.

Bleutooth bağlantılı kapsül, mideye ulaştığında kullanıcının mobil cihazı ile bağlantı kurabiliyor. Kullanıcı akıllı telefonu üzerinden kapsülden ilaç salınım yapabiliyor. Ayrıca kapsülün midede yaptığı ölçümler de akıllı telefon üzerinden görülebiliyor.

3D baskıyla üretilen kapsül, kullanım sonrasında parçalanarak vücuttan atılıyor ve kişiye zarar vermiyor. Araştırmacılar ilerleyen süreçte, kapsülü mide asidi ile şarj edebilmeyi hedefliyor.

Kapsülün komutla çalışıyor olması, hastaneye ulaşım imkanı olmayan yerlerde, askerler ve çöl ortamında yaşayan kişiler için önemli bir avantaj.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>