Bluetooth ile ödeme teknolojisi hayatımıza giriyor

0

Bluetooth ile ödeme

Dijitalleşme süreci, ödeme alışkanlıklarımızda önemli değişimlere neden oldu. Bunlardan bir yenisi de bluetooth ile ödeme teknolojisi oluyor. Bluetooth ile ödeme, NFC tarafında yaşanan eksiklikleri giderebilecek potansiyele sahip.

Temassız ödemeye geçiş

Günümüzde yaşadığımız dijitalleşme ile ödeme alışkanlıklarımız da dijitalleşiyor. Ancak bir yandan da fiziksel mağazalara olan bağlılığımız devam ediyor. Hatta Danimarka gibi nakitsiz yaşama alışkanlığı edinmiş bir toplumda bile fiziksel mağazalar tüm ödemelerin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturuyor. Dolayısıyla bugünün mağazaları, müşterileri için farklı ödeme seçenekleri sunmak zorunda.

Kart endüstrisinde bu duruma baktığımızda; MasterCard, Visa, American Express, Diners, Union Pay vb büyük oyuncuların, NFC ile temassız ödeme seçeneği sunduğunu görüyoruz. Ayrıca bazı mağazalar da kendi mobil uygulamaları üzerinden ödeme imkanı sunarak, sadık müşteri kitlesi kazanmaya çalışıyor. Örneğin; Starbucks kendi uygulaması ile yapılan ödemelerde, müşterilerine kahve alışverişlerinde puan olarak nitelendirebileceğimiz yıldızlar veriyor. Müşteri hesabında biriken yıldızlar karşılığında hediye kahve vererek, sadık bir müşteri kitlesi oluşturuyor.

NFC ile temassız ödeme

NFC (yakın alan iletişimi) anteni teknolojilerinin artık yeni model telefonlarda bulunması, yeni bir temassız ödeme sektörünün gelişmesini sağlıyor. Bunlardan önce çıkanı ise elbette Apple Pay. iPhone telefonlarda hatta Apple Watch cihazlarda bulunan NFC anteni sayesinde Apple Pay ile temassız ödeme yapmak mümkün oluyor. Ayrıca Samsung’un Samsung cüzdanı, Google’ın Android Pay cüzdanı da benzer şekilde müşterilere cihazları ile temassız ödeme deneyimi sunuyor.

Ancak bu dijital cüzdanların kullanılabilmesi için kullanıcıların NFC özellikli bir cihaza sahip olması gerekiyor. En önemlisi de bu hizmetin her müşterinin ihtiyacını karşılayabilmesi için her bankanın dijital cüzdan şirketleri ile birer birer anlaşma yapması gerekiyor. Çünkü dijital cüzdan ile yapılan ödemeler, aslında banka hesabınızdan kesiliyor.

NFC olmadan, Bluetooh ile ödeme yapabilmek mümkün mü?

Yüzde 50-60 oranında iPhone kullanımının olduğu kuzey ülkelerinde, bankalar farklı bir yol izlemeye çalışıyor. Bunun için NFC temassız mobil ödemelere alternatif olarak Bluetooth ödemeler üzerine çalışılıyor. Bluetooth ile işletim sistemine bakılmaksızın tüm cihazlara erişilebiliyor olması, dijital cüzdan kullanımını tüm müşteriler için mümkün hale getiriyor.

Bluetooth ile ödeme

Yeni yeni uygulamaya başlanan bu sistem, birçok avantaj sağlamasının yanı sıra bazı zorluklar da içeriyor. Bluetooth ekosistemi oluşturmak için kullanıcıların dijital cüzdan indirmesi ve satıcıların bluetooth kabul kutularını kullanması gerekiyor.

Kuzey ülkelerindeki en büyük ödeme sağlayıcılarından Nets, tüm marketlerin yüzde 70’inde bluetooth kutularını hizmete sunuyor. Norveç’te; bankalar, mobil ödeme sağlayıcıları, kart terminali sağlayıcıları vb. kurum ve kuruluşlar bir Bluetooth dağıtım standardı oluşturulması için yoğun çaba gösteriyor.

Telefon ile ödeme yapmanın geleceği

Bluetooth bağlantısı kullanarak bir telefon ile ödeme yapmak, temassız bir kart kullanarak ödeme yapmak hemen hemen aynı sürede tamamlanır. Bu iki yöntem kıyaslandığında, bluetooth ödemesi sayesinde kullanıcılar, fiziksel cüzdanlarını taşımak zorunda kalmaz. Dolayısıyla temassız kart ödemesinde, bluetooth ödemesine geçiş için müşteri adaptasyon sürecinin tamamlanması gerekiyor. Ayrıca yakın gelecekte, bir mağazaya girdiğinizde bluetooth bağlantısı sayesinde, mağaza tarafından size kişiselleştirilmiş teklifler sunulabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>